Woszczyna to termin używany do kilku znaczeń. Możemy nią określać woskowinę uszną, plastry pszczele i pozostałości wosku ze świecy.
1. Woszczyna - to inaczej woskowina uszna, czyli produkt wydzielania gruczołów łojowych przewodu usznego. Jej zadaniem jest natłuszczanie przewodu słuchowego, przez co nie dostają się uszu różne niewielkie zanieczyszczenia, takie jak np. kurz. Z czasem woskowina zmienia się w grudki i wydostaje się na zewnątrz ucha. Ucho w ten sposób samodzielnie się oczyszcza.

Prawidłowo woskowina znajduje się jedynie w części chrzęstnej przewodu słuchowego. Czasem też woskowina nadmiernie się gromadzi powodując ból, swędzenie, szum w uszach, zatykanie się ucha czy czasową utratę słuchu. Wówczas najlepiej udać się do laryngologa lub otolaryngologa w celu usunięcia nadmiaru woskowiny.
2. Woszczyna - jako plastry pszczele. Mianem tym określa się plastry nie zawierające czerwiu ani miodu. Wówczas można je wykorzystać ponownie w ulu lub wytopić z nich wosk.

W takich plastrach pszczoły gromadzą pyłek, miód oraz wychowują czerwie, czyli larwy pszczół. Plastry budowane są przesz pszczoły robotnice i początkowo mają kolor biały. Z czasem robią się żółte, aż do ciemno brązowych. Wosk powstały z plastrów zaczyna topić się w temperaturze 62 - 72oC