pytanie zadane 12 stycznia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 stycznia 2019 przez użytkownika

Ostatki to ostatni tydzień karnawału, trwający od Tłustego Czwartku do Śledzika, czyli wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Ostatki zazwyczaj przypadają w marcu. W Polsce w tym czasie trwają ostatnie, przed Wielkim Postem, zabawy taneczne, bale karnawałowe, huczne imprezy itp. Jest to czas kiedy można się wyszaleć, wyszumieć, urządzać huczne spotkania i dobrze się bawić, by następnie wejść w czas wyciszenia, postu i oczekiwania na święta wielkanocne. 

Tradycja ostatków poza naszym krajem również jest hucznie obchodzona. Jednym z najbardziej znanych jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro, który trwa pięć dni. Ludzie z całego świata określają go też największym festynem na świecie. Karnawał w Rio jest pochodem, podczas którego prezentują się różne szkoły tańca. Każda z nich ma swoje indywidualne barwne stroje. Pod koniec pochodu każda szkoła udaje się na Sambodrom, czyli specjalny teren paradowy, gdzie prezentuje sambę przygotowaną na tę okazję. Dla szkół tańca jest to również jeden z najważniejszych konkursów. 

karnawał w rio

Prócz tego w czasie ostatków odbywa się również karnawał w Wenecji we Włoszech.  Jest to drugi na świecie tak znany karnawał, którym punktem kulminacyjnym jest tzw. Lot Anioła. W czasie weneckiego karnawału urządzane są bale maskowe oraz spektakle teatralne. 

karnawał w wenecji

Karnawał obchodzą też mieszkańcy Hiszpanii. Czas ostatków nazywa się tam "pogrzebem sardynki", czyli uroczystością maskarady przed wielkim postem. Ludzie ubrani na czarno maszerują wówczas i płaczą za trumną, w której znajduje się kukła sardynki. Potem kukłę tej ryby się pali, a mieszkańcy się bawią do białego rana. 

komentarz 5 września 2022 przez użytkownika Gość
Ostatki po polsku się obficie oblewa ;)
...