pytanie zadane 12 stycznia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 stycznia 2019 przez użytkownika

Joanna jest imieniem pochodzącym od męskiego imienia Jan. W Polsce zaczęto je nadawać dopiero od XIII wieku. 

Zdrobnienia: Asia, Aśka, Jasia, Joasia, Joaśka, Jana, Janina, Janna, Johanna, Jena, Jenna, Anita, Żanna. 


Joanna obchodzi imieniny:

- 2,4 lutego
- 1, 28, 31 marca
- 28 kwietnia
- 12, 24, 25, 26, 30 maja
- 27 czerwca
- 9, 23 lipca
- 8, 12, 17, 21, 24, 26 sierpnia
- 9 listopada


Znane osoby o tym imieniu:

- Joanna d'Arc - tzw. Dziewica Orleańska, patronka Francji i bohaterka narodowa tego kraju. Znana też z tego, że spalono ją na stosie, gdy miała 19 lat, m.in. za to, że nosiła ubiór męski, który wówczas był zabroniony do noszenia go przez kobiety.

- Jane Austen - najbardziej znana pisarka angielska, która napisała takie utwory jak m.in. 'Duma i uprzedzenie', 'Rozważna i romantyczna'

- Joanna Bartel - aktorka najbardziej znana z serialu 'Święta wojna'. Poza tym jest ona również artystka kabaretową. 

- Joanna Brodzik - aktorka grająca główne role w takich filmach jak m.in. 'Kasia i Tomek', 'Magda M.', 'Dom nad rozlewiskiem'. Jest związana z Pawłem Wilczakiem, z którym ma dwóch synów-bliźniaków. 

- Jane Fonda - aktorka, producenta i pisarka amerykańska.

- Joanna Horodyńska - modelka i stylistka znana jako współprowadząca program 'Gwiazdy na dywaniku' czy 'Shhoping Queen'

- Joanna Jabłczyńska - aktorka, piosenkarka, prawniczka. Od najmłodszych lat związana z telewizją. Zaczynała w zespole 'Fasolki'. Potem zagrała w takich filmach jak m.in. 'Trzy szalone zera', 'Nigdy w życiu!', ale najbardziej znana jest z roli w serialu 'Na Wspólnej'

- Joanna Klepko - bardziej znana jako Cleo, jest piosenkarką oraz projektantką mody. Jej kariera zaczęła się od hitu 'My Słowianie', który nagrała razem z Donatanem. Obecnie jest jurorką w programie 'The Voice Kids'. 

- Joanna Koroniewska-Dowbor - aktorka i prezenterka, znana z roli w serialu 'M jak miłość'

- Joanna Krupa-Nunes - modelka i prowadząca program 'Top model'. Urodziła się w Polsce, ale potem zamieszkała wraz z mamą i siostrą w USA. 

- Joanna Kulig - aktorka i piosenkarka znana z wielu filmów, ale najbardziej z 'Zimna wojna', 'Maraton tańca', 'Ida', 'Pitbull. Niebezpieczne kobiety', 'Kler', '7 uczuć', 'O mnie się nie martw'. Jej kariera z telewizją rozpoczęła się od występu w programie 'Szansa na sukces'

- Joanna Lazer - znana jako Ruda z zespołu Red Lips. Żona Łukasza Lazera, współzałożyciela zespołu. 

- Joanna Liszowska - aktorka, prezenterka i piosenkarka znana z serialu 'Przyjaciółki', 'M jak miłość' i wielu wielu innych. Ma dwie córki Emmę i Stellę. 

- Joanna Moro - aktorka, najbardziej znana jako odtwórczyni roli Anny German w filmie o tym samym tytule. Pochodzi z Litwy. Obecnie gra w serialu 'Blondynka'. Ma synów Jeremiego i Mikołaja. 

- Jane Seymour - aktorka znana z filmu 'Doktor Quinn'. Ma córkę Katherinę, syna Seana (z trzeciego małżeństwa) oraz bliźniaki Johna i Kristophera (z czwartego małżeństwa). 

...