revolut
pytanie zadane 8 stycznia 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 stycznia 2019 przez użytkownika

Otyłość jest coraz powszechniejszym zjawiskiem występującym na całym świecie. Coraz częściej niestety zaczyna ona dotykać już małe dzieci. Dlatego też tak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, które warto wpajać dzieciom już od ich urodzenia. To my jako rodzicie, jako dorośli powinniśmy dawać dzieciom przykład, jak jeść zdrowo i cieszyć się życiem jak najdłużej. 

Wracając natomiast do pytania, otyłość jest to nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w naszym ciele, gdzie jest go zbyt duża ilość, niż ta dopuszczalna według naszej wagi i wzrostu, czyli BMI. Otyłość jest czymś więcej niż nadwagą, a przyczynami jej może być:

1. Przekarmianie, czyli jedzenie za dużo. Mimo, że nie jesteśmy głodni to dalej jemy, bo coś jest dobre, bo ładnie wygląda, bo to lubimy itp. Tu wchodzi też dieta, czyli jedzenie wysokokalorycznych produktów, przetwarzanych produktów wcale nam nie pomoże w zrzucaniu zbędnych kg. Kaloryczne są szczególnie cukry (glukoza, fruktoza, sacharoza), ale również mięso (czerwone, przetworzone, drób) oraz węglowodany. 

2. Brak aktywności fizycznej, czyli siedzący tryb życia, który obecnie jest spotykany praktycznie na każdym kroku. Jeśli chodzi o dorosłych to sami muszą oni o siebie zadbać i się zmotywować. Natomiast w przypadku dzieci to my musimy znaleźć im "ruchliwe" zajęcie, takie które również będzie sprawiało im radość, bo ćwiczenia na siłę nic nie dają. Kiedyś na podwórkach przed blokami dzieci biegały do samego wieczora, a obecnie podwórka straszą pustkami, a dzieci siedzą w smartfonach, laptopach i ruszają jedynie palcem po ekranie. Porozmawiajmy z nimi o tym jaką aktywność fizyczną lubią, co sprawia im przyjemność. Może będzie to basen, piłka, taniec, a może kręgle czy szachy.Wybór jest naprawdę szeroki. 

3. Geny, tak one też mogą poniekąd odpowiadać za otyłość. Jest mianowicie takie coś jak gen otyłości, który może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Niektóre geny mogą prowadzić do tzw. otyłości olbrzymiej (mutacje jednogenowe występujące u niewielkiego odsetka ludzi na świcie). Zazwyczaj jednak o otyłości z powodu genów decyduje ich większa ilość niż jeden gen. 

4. Uszkodzenie podwzgórza, to biologiczny czynnik pozagenetyczny, który może prowadzić do otyłości, gdyż taka osoba przyjmuje nadmierną ilość pokarmów. Pozagenetycznym czynnikiem może być również m.in. niedoczynność tarczycy czy niedobór hormonu wzrostu. 

5. Leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, neuroleptyczne, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe czy insulina mogą powodować otyłość.

6. Czynniki psychologiczne, takie jak np. zaburzenia nastroju, stres, depresja mogą prowadzić do otyłości. Takie osoby często poprawiają sobie nastrój poprzez jedzenie (znamy to, że czekolada poprawia nastrój i zawsze nas zrozumie:) ), natomiast działa to na krótką metę i w efekcie prowadzi do nadmiernej masy ciała. 

...