pytanie zadane 7 stycznia 2019 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 stycznia 2019 przez użytkownika

Stabilność własna jest to zjawisko fizyczne polegające na tym, że dany przedmiot, którym np. poruszamy po zaprzestaniu poruszania nim będzie znajdował się w pozycji pionowej już bez naszego udziału. Przykład: rower, który potrafi utrzymać się w pionie bez udziału człowieka. To zjawisko opiszę poniżej.

Zazwyczaj myślimy, że rower jedzie w pionie, gdy na nim siedzimy i kierujemy nim, czyli, że dzięki nam się on nie przewraca. Jednak, gdy rower puścimy sam, to też utrzyma się on w pionie. Można to sprawdzić za pomocą doświadczenia. 

Rower wystarczy rozpędzić, a potem go puścić, żeby jechał sam. Tak rozpędzony rower przewróci się dopiero kiedy zwolni, ale przedtem długo będzie jechał sam i to w pionie. 

Można też zrobić inne doświadczenie, a mianowicie podczas gdy rower będzie sam jechał, wytrącamy go z równowagi poprzez np. uderzenie go w siodełko. Wówczas rower zakołysze się, ale będzie nadal stabilny, gdyż zachodzi w nim zjawisko stabilności własnej. Takie zjawisko może się zdarzyć, tylko gdy występuje razem z nim inne zjawisko, a mianowicie efekt żyroskopowy oraz geometria przedniego koła. 

...