pytanie zadane 5 stycznia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 6 stycznia 2019 przez użytkownika

Wszędzie mówi się o udzielaniu pierwszej pomocy w razie konieczności ludziom. Wypadki natomiast też dotyczą zwierząt i czasem i one wymagają pomocy. Zdarza się, że przestają oddychać i wówczas dobrze jest wiedzieć, jak należy się zachować, jak pomóc, zanim przybędzie fachowa pomoc weterynaryjna.

Gdy znajdziemy się w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy zwierzęciu musimy najpierw spróbować wyczuć jego puls. Puls u zwierząt np. u psa wyczuwamy za pomocą palca środkowego i wskazującego. Te dwa palce przykładamy w takich miejscach jak: udo, staw skokowy lub klatka piersiowa. 

Jeśli puls nie jest wyczuwalny należy wykonać masaż serca. Zwierzę kładziemy na prawej stronie, a ręce na żebrach i rozpoczynamy masaż. I tak w przypadku:

- małego psa czy kota wykonujemy 5 ucisków i 5 oddechów (uciski z siłą do 1-2 cm),

- średniego czy dużego psa wykonujemy  5 ucisków i 5 oddechów (uciski z siłą do 2-4 cm),

- olbrzymiego psa  wykonujemy 10 ucisków i 10 oddechów (uciski z siłą do 2-4 cm).

Czynności te powtarzamy, ale po pierwszej minucie sprawdzamy czy puls wrócił, a potem sprawdzamy co kilka minut. Całość kontynuujemy, do momentu samodzielnego oddychania przez zwierzę. Pierwsza pomoc powinna trwać do 20 minut. 

Prócz pulsu objawami tego, że coś dzieje się z naszym pupilem będą blade wargi czy rozszerzone źrenice nie reagujące na światło. Brak oddechu u zwierząt jest sygnałem do tego, by przystąpić do sztucznego oddychania. Zatem w przypadku:

- małych psów i kotów - obejmujemy ustami nos i pysk i wdmuchujemy powietrze,

- średnich i dużych psów - obejmujemy ustami nos i wdmuchujemy powietrze.

Czasem drogi oddechowe mogą być zablokowane i powietrze nie będzie nam wchodziło. Wówczas obracamy psa głową w dół, a plecami wzdłuż swojej klatki piersiowej. Teraz psa obejmujemy, dłonie składamy razem pod klatką piersiową psa (chwycisz go powyżej przepony) i uciskamy szybko 5 razy przeponę. Jeśli wtedy jakiś przedmiot wypadnie z pyska psa to zróbmy jeszcze dwa dodatkowe wdechy. Cały ten manewr określany jest jako chwyt Heimlicha. 

...