pytanie zadane 4 stycznia 2019 w Motoryzacja przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 4 stycznia 2019 przez użytkownika

Stłuczka na drodze jest nieprzewidywalna. Choćbyśmy jechali bardzo ostrożnie, to nigdy nie wiemy kogo na drodze spotkamy, jakie warunki na nas czekają i czy w naszym aucie wszystko działa. Oczywiście to ostatnie możemy mniej lub bardziej przewidzieć, natomiast jeśli już do stłuczki tak czy inaczej dojdzie, to warto wiedzieć co robić dalej. Często bowiem możemy zapominać o jakichś rzeczach, bo zwyczajnie jesteśmy zestresowani zaistniałą sytuacją, panikujemy i niektóre ważne informacje mogą nam z głowy wylecieć lub do głowy w ogóle nie przyjść. 

W takiej sytuacji będzie nam towarzyszyło zdenerwowanie i to tym większe, jeśli stłuczka nie będzie zrobiona z naszej winy. Mimo wszystko zachowajmy spokój, bo on jest tu sprzymierzeńcem. Na spokojnie zobaczmy w pierwszej kolejności czy są poszkodowani, ranni i jeśli tak udzielmy im pierwszej pomocy oraz zadzwońmy na numer alarmowy 112. Następnie zabezpiecz miejsce stłuczki, ustawiając za samochodem trójkąt ostrzegawczy (100 m za pojazdem). Następnie wyjmij kluczki ze stacyjki, ponieważ może się zdarzyć stłuczka celowa mając na celu to, by ukraść nasze auto. Możesz też usunąć na pobocze samochód, gdy to tylko stłuczka, zaś gdy są wśród nas osoby ranne/poszkodowane wówczas samochodów nie wolno ruszać z miejsca, aż do przyjazdu policji. Rozejrzyj się też czy są świadkowie całego zajścia. Zapytaj ich czy w razie czego mogą powiedzieć jak było i czy możesz spisać ich dane (mogą być potrzebni w sporze z ubezpieczycielem). 

Podczas stłuczki obejrzyj swoje, jak i drugie auto. Dokładnie mu się przyjrzyj, zrób zdjęcia. Jeśli nie możesz jechać dalej swoim autem wezwij pomoc drogową. Numer całodobowy do pomocy drogowej to 22 714 11 11.  

Jeśli stłuczka nastąpiła z wyłącznej winy i nie ma co do niej wątpliwości wówczas nie trzeba zgłaszać policji. Wystarczy napisać oświadczenie z miejsca zdarzenia. Oświadczeni musi zawierać w sobie: dane sprawcy (imię, nazwisko, PESEL, kategorię, numer i organ wydający prawo jazdy), numery rejestracyjne pojazdów, nazwa ubezpieczenia i numer polisy, dokładny opis zdarzenia oraz szkic sytuacyjny zdarzenia (rysunek aut ze znakami drogowymi, pasami ruchu przed kolizją i po niej). Taki wzór oświadczenia dobrze jest wozić ze sobą w aucie. 

...