dhosting
pytanie zadane 27 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika
Czemu niemowlaki chodzą na palcach lub człapią jak kaczka? I nie potrafią ominąć przeszkód?

1 odpowiedź

odpowiedź 27 grudnia 2018 przez użytkownika

Maluch musi dopiero nauczyć się chodzić stabilnie, prawidłowo ustawiać ciało, a to trwa, dlatego może jego chodzenie nie być takie idealne od razu. Stawanie na paluszkach, a nie na całej stopie jest całkowicie normalnym zjawiskiem u uczących się chodzić niemowląt. To przeminie, więc nie należy się tym przejmować. 

To samo dotyczy tego, że dziecko przy chodzeniu stawia stopy na zewnątrz (chodzi jak kaczka). Takie zjawisko jest też normą, która przemija, gdy nauczy się ono utrzymywać równowagę. Podobne zjawisko występuje u dzieci między 2. a 3. rokiem życia, tylko, że wówczas stopa jest stawiana do wewnątrz. 

Jeśli zdarza się, że niemowlę nie widzi przeszkód i pędzi przed siebie, a potem się przewraca, to również nie jest to nic złego. Dziecko takie całą swoją uwagę skupia na chodzeniu i na niczym innym, to również mija, wraz z rozwojem. 

Niemowlęta uczące się chodzić mogą też mieć łukowate nogi (szpara między kolanami) i tym nie trzeba się martwić, ponieważ do ukończenia drugiego roku życia może tak być. Stopa dziecka najlepiej rozwija się w odpowiednich butach, ale też podczas chodzenia na boso, gdyż to wzmacnia stopę i zapobiega płaskostopiu. Jeśli chcemy by nasze niemowlę spacerowało boso, to wybierajmy miękkie podłoże np. trawa, dywan czy piasek. Stopa dziecka do prawidłowej postawy, kształtuje się do piątego roku życia. 

...