pytanie zadane 27 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 grudnia 2018 przez użytkownika

Siatki centylowe służą do pomiaru niemowląt. Określa się za ich pomocą masę i wysokość ciała dziecka, ale również obwód głowy i klatki piersiowej. Za ich pomocą dowiadujemy się jaki procent dzieci waży i mierzy tyle samo, mniej lub więcej jak nasze dziecko. Możemy więc z pomocą siatek obserwować jak rozwija się nasze dziecko w ciągu miesięcy, a nawet lat. 

siatki centylowe dla chłopca i dziewczynki

Najczęściej za pomocą siatki centylowej mierzy się u niemowląt wzrost i wagę. Niemowlę trzeba zważyć za pomocą specjalnej wagi np. u pediatry oraz zmierzyć. Niemowlaki mierzy się etapami - najpierw cm od głowy do bioder, potem od bioder do kolana, a potem od kolana do stopy. Jest to metoda wykonywania mierzenia, gdy niemowlę nie umie wyprostować nóżek. Wówczas mierzymy jego ciało, bez siłowego prostowania nóżek. Następnie dane nanosimy na siatkę. Na poziomej osi zaznaczamy wiek niemowlęcia, a na pionowej masę lub wagę (w zależności od siatki). Z otrzymanych punktów wyznaczamy proste linie, a punkt och przecięcia określa pozycję centylową

Wartości centyli jakie znajdują się na siatce to: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. I jeśli waga niemowlaka wyszła nam na wysokości 50 centyla, oznacza to, że połowa jego rówieśników jest od niego szczuplejsza, a połowa cięższa. Jeśli waga wyszła nam na poziomie 10 centyla to oznacza to, że 10% dzieci jest szczuplejszych, a 90% cięższych. 

siatka centylowa wzrostu chłopca

Jeżeli pozycje wagi do masy ciała naszego dziecka nie różnią się o więcej niż dwie pozycje centylowe, to wszystko jest ok. Jeżeli jest inaczej to mamy informację, że dziecko ma np. niedobór masy ciała w stosunku do wzrostu. Oczywiście najlepiej jak siatki wykonuje lekarz pediatra, który od razu wie i widzi jak rozwija się dziecko, a my możemy mu zadać pytania, jeśli chcemy o coś zapytać. 

...