walutomat

pytanie zadane 27 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 grudnia 2018 przez użytkownika

W rozwoju dziecka wyróżnia się aż siedem skoków rozwojowych, które występują w ciągu pierwszego roku życia dziecka, gdyż wówczas następuje jego bardzo szybki rozwój. Skokami rozwojowymi nazywa się okresy intensywnego rozwoju psychicznego - rozwija się mózg i układ nerwowy dziecka, dlatego czasem w zachowaniu dziecka następują zmiany. Skok rozwojowy trwa zazwyczaj od 2 tygodni do miesiąca

Zanim skok nastąpi, możemy zauważyć, że dziecko zachowuje się inaczej, tak jakby cofną się w rozwoju, czyli jest marudny, płaczliwy, ciągle chce być na rękach, nie śpi dobrze, odczuwa niepokój, nie wykonuje czynności, które już wcześniej bardzo dobrze opanował itp. To normalne i mija po kilku dniach. W tym czasie właśnie następuje skok rozwojowy, a po nim mamy wrażenie jakby dziecko z dnia na dzień nauczyło się wszystkiego nowego, czego jeszcze wczoraj nie umiało. 

Skoki rozwojowe następują w kolejnych miesiącach życia dziecka i mają swoje nazwy. Są to:

1 skok - 1 miesiąc (5 tygodni) - Wrażenia 
Niemowlę staje się wrażliwe na bodźce słuchowe, wzrokowe, smakowe i zapachowe. Takie doznania mogą go bardzo wystraszyć, nawet tak, że po nich może płakać lub krzyczeć. 

2 skok - 2 miesiąc (7-9 tygodni) - Wzory
Niemowlę zaczyna rozróżniać dźwięki, zapachy i smaki. Długo i uważnie lubi przyglądać się wszystkiemu co go otacza, ale najbardziej twarzom i swoim dłoniom. Wówczas się nimi bawi, wyciąga przed siebie. 

3 skok - 3 miesiąc (11-12 tygodni) - Niuanse
Niemowlę staje się wrażliwe na detale. Zauważa i słyszy np. pukanie do drzwi, ostre światło, ale również sam zaczyna wydawać takie dźwięki, śledzi ruch głowy i oczu, które podążają za rączkami. Od tej pory dziecko wkłada sprawnie wszystko do buźki. 

4 skok - 4-5 miesiąc (14-19 tygodni) - Wydarzenia
To ważny etap w życiu niemowlaka, ponieważ wtedy zaczyna on rozumieć pewne zdarzenia np. umie znaleźć zabawkę, grzechotkę. Zaczyna wymawiać dźwięki, rozumieć pojedyncze słowa kierowane do niego oraz rozpoznawać swoje odbicie w lustrze. 

5 skok - 6 miesiąc (22-26 tygodni) - Relacje - Lęk separacyjny
Niemowlę zaczyna poznawać odległość, która sprawia, że wzbudza się w nim lęk. Maluch wówczas płacze, gdy zauważy, że rodzice są zbyt daleko od niego lub gdy wyjdą z pokoju. W tym czasie dziecko może też mniej jeść lub źle sypiać. Plusem tego okresu jest to, że niemowlę skupia dużą uwagę na szczegółach np. oczkach lalki czy guzikach przy ubraniach. 

6 skok - 8-9 miesiąc (33-37 tygodni) - Kategorie
To czas rozwoju u niemowlaka inteligencji. Dziecko wie już, że jedne rzeczy wydają dźwięki, a inne nie, że jedne służą do czytania, a inne się wysuwają.To też czas rozwoju poczucia humoru u dziecka oraz inicjowania przez niego zabawy. 

7 skok - 11 miesiąc (41-46 tygodni) - Sekwencje
Następuje rozwój sekwencji i konsekwencji zdarzeń, czyli może przewidzieć co się wydarzy, jeśli zrobi to czy tamto. Dobrze umie się już komunikować z otoczeniem, naśladować odgłosy lub powiedzieć, że jest głodne. Takie roczne prawe dziecko, potrafi też wziąć za rękę osobę i zaprowadzić ją do wspólnej zabawy, gdzie może już dopasowywać kształty, a nawet rysować. 

...