pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 grudnia 2018 przez użytkownika

Już za dwa dni święta, a ja na ostatnią chwilę chcę Wam jeszcze podać przepis na kakaowe pierniczki, które robię u nas w domu. Składniki oraz ich ilość pewnie będą podobne, jak w większości przepisów, ale u nas jest ten wyjątek, że ja nie dodaję korzennych przypraw, ponieważ nam zupełnie nie smakują. Wiem, że pewnie niektórzy powiedzą, że w takim razie to nie pierniczki, ale my właśnie tak robimy. Poza tym dodajemy do nich kakao, ze względu na dzieci głównie. A przepis podaję poniżej.

Składniki:

- 200 g miodu,

- 100 g cukru,

- 50 g masła,

- 250 g mąki pszennej,

- 250 g maki żytniej,

- łyżeczka sody oczyszczonej,

- 4 łyżki kakao,

- jajko,

- opcjonalnie przyprawa do piernika (ja nie daję).

Wykonanie:

Miód, masło i cukier rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do ostygnięcia. Resztę składników mieszamy w misce, a potem dodajemy wystudzone masło z miodem i cukrem. Zagniatamy kulkę i wstawiamy do lodówki na 1-2 godziny. 

masło, cukier i miód w rondelku

mąki, jajko, soda, kakao na pierniki

kula ciasta na pierniczki

Po tym czasie wałkujemy ciasto i wykrawamy świąteczne piernikowe formy, kształty. Całość pieczemy w temperaturze 180oC przez 10-12 minut. Pierniczki po upieczeniu będą miękki, ale z czasem staną się twarde, co jest normalne. Dlatego pierniczki najlepiej piec już pod koniec listopada, gdyż wówczas leżąc z szczelnym zamknięciu dojrzeją i zmiękną. 

pierniczki przed pieczeniem

pierniczki zamknięte w słoiku

komentarz 24 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
A jakby dodał do tych pierników trochę kawy? To by były pierniki kakaowo kawowe, chyba pasuje
...