pytanie zadane 19 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2018 przez użytkownika

Dzieci muszą mieć określone zasady, które panują zarówno w domu, jak i w innych miejscach (szkoła, przedszkole, podwórko), ponieważ dzięki temu uczy się prawidłowego funkcjonowania i życia w grupie. Przede wszystkim to daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom dziecko, które czuje że w domu ma dużą władzę, wcale nie doświadcza poczucia "zwycięstwa", a czuje się zaniepokojone. Takie sytuacje powtarzające się codziennie w konsekwencji obciążają jeszcze niedojrzałą osobowość. 

Takie zasady uczą też nasze dziecko jak ma żyć z innymi ludźmi, jak się do nich odnosić, zwracać, jak się zachować czy tez jak wspólnie rozwiązywać problemy. Granice dla dziecka muszą być wyraźnie ustawione, ponieważ to one wytyczają prawidłową drogę w dorosłość. Pomagajmy dzieciom już od najmłodszych lat odkrywać świat, poprzez odpowiedzi na często zadawane przez nie pytania. Choć może to być dla nas rodziców czasem męczące czy wręcz nudne, to gwarantuje to lepsze rozumienie świata w przyszłości. Dziecko i w ten sposób bada jak może daleko się posunąć i czy grożą mu za nieodpowiednie zachowanie jakieś konsekwencje, czy będzie z nich rozliczany. 

Warto wiedzieć, że im dziecko jest starsze, tym granice muszą się bardziej rozszerzać. Są one oznaką rozwoju, szacunku, akceptacji i zaufania naszego do dziecka i odwrotnie. 

...