seohost
pytanie zadane 18 grudnia 2018 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 grudnia 2018 przez użytkownika

Jemioła w domach na święta pojawiała się już od dawien, dawna, jeszcze zanim święta zaczęto kojarzyć z choinką. Wówczas jej rolę pełniła właśnie jemioła. 

Była to również święta roślina dla druidów, czyli celtyckich kapłanów. Podobno z drzewa jemioły w czasach, gdy żył jeszcze Jezus, wyciosany został krzyż. A po śmierci Jezusa, jemiołę uznano za roślinę, która po prostu przynosi szczęście ludziom, którzy pod nią przejdą. 

Jemioła pospolita, czyli ta goszcząca w naszych domach, ma właściwości zdrowotne. Zawiera bowiem witaminę C, magnez, potas oraz wapń. Dzięki tym właściwościom może obniżać nadciśnienie, poprawić krążenie krwi, trawienie oraz wzmacniać organizm. Oczywiście białych owoców jemioły nie wolno jeść, ani w ogóle stosować wewnętrznie, gdyż są trujące. Owoce jej jeść mogą natomiast ptaki - jemiołuszki, kwiczołowy i drozdy oraz sarny, jelenie i zające. 

jemiołka

Prócz tego uważano, że jemioła ma właściwości magiczne i całującym się pod nią miało dopisywać szczęście, spełnienie marzeń i bogactwo, a jej pędy chroniły przed pożarem i złymi mocami. 

...