pytanie zadane 18 grudnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika
Sztuczną czy żywą? Jeśli żywą to jaki gatunek?

1 odpowiedź

odpowiedź 18 grudnia 2018 przez użytkownika

Żywa choinka jest bardzo ładną i wyjątkową dekoracją świąt Bożego Narodzenia. Natomiast należy pamiętać, że lepiej kupować choinkę w donicy, z której po świętach ją przesadzimy do ogródka, gdzie dalej będzie mogła rosnąć. Obecnie jest nawet dostępne wypożyczanie choinek, jeśli nie macie gdzie jej po świętach trzymać, a nie chcecie tak po prostu jej wyrzucać. Można też kupić sztuczną choinkę i korzystać z niej przez parę lat. Wybór zależy od Was, a ja przybliżę Wam nieco temat. 

Kupując choinkę na święta mamy do wyboru żywą lub sztuczną. Choinkę żywą  najlepiej jest kupić ze szkółki, ale można też od sprawdzonego sprzedawcy/leśnika. Ważne, aby ta pochodziła z plantacji lub z lasu jeśli jest wycięta w celu zabiegów pielęgnacyjnych. Żywa choinka może posiadać korzenie i wówczas jest sprzedawana w doniczce lub bez korzeni, czyli cięta. Wśród żywych choinek możemy wybierać spośród jodły, świerku lub sosny. Wybieramy pod względem okazałości, zapachu i koloru wg własnego uznania. Za tym aby mieć w domu choinkę żywą przemawia fakt, że:

- nie używa się do jej produkcji chemikaliów, czyli jest naturalna,
-  produkuje ona tlen, pochłania dwutlenek węgla,
- nie zanieczyszcza środowiska szybko ulegając rozkładowi,
- ładnie pachnie dzięki naturalnym olejkom eterycznym.

Mając żywą choinkę w domu na czas świąt pamiętaj, aby nie stawiać jej w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła, a im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym dłużej możemy cieszyć się nią. Poza tym pamiętajmy o podlewaniu nawet ciętej choinki. 

żywa choinka w domu

Po świętach choinkę żywą można położyć na kompost, spalić w ognisku lub oddać do punktu zbioru choinek gdzie będzie rozdrobiona i wykorzystana w ogródkach lub spalona w elektrociepłowni. Mając choinkę w doniczce możemy przesadzić ją do ogródka, ale wtedy nie może ona być w domu dłużej niż tydzień, nie możemy sypać na nią wcześniej brokatu lub sypkich ozdób. Zanim ją wystawimy na mróz, warto wcześniej na kilka dni postawić ją w garażu lub piwnicy, tam gdzie jest chłodniej. Doniczkę na dworze osłaniamy włókniną lub słomą, a jeśli jest temperatura powyżej 0oC choinkę należy również podlewać, by dobrze się zakorzeniła. Do gruntu sadzimy choinkę wiosną. 

Choinka sztuczna natomiast starczy na dłuższy czas, bo możemy ją po świętach schować do pudełka i za rok znów wyjąć. Natomiast trzeba wiedzieć, że jest ona robiona z tworzyw sztucznych zanieczyszczających środowisko, nie można jej poddawać recyklingowi, a jej rozkład trwa nawet 500 lat! Poza tym nie pachnie tak jak świeża choinka. 

...