pytanie zadane 14 grudnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 14 grudnia 2018 przez użytkownika

Dla Ciebie zwierzę w domu to tylko kłopot, obowiązek i odpowiedzialność? Owszem te trzy rzeczy są nieuniknione, ale warto też widzieć plusy w posiadaniu zwierzaka. Przede wszystkim zwierzak w domu to nasze zdrowie psychiczne, ale też fizyczne, bo przecież na spacer musimy go wyprowadzać, nawet gdy jest to chomik (no z rybkami nie ma tego problemu). Jak spacer to też częste pobyty na świeżym powietrzu, które sprzyjają nam i zwierzakom. Mamy dzięki temu więcej ruchu, możemy poznać nowe osoby, które też spacerują z np. psami. 

Pod względem psychicznym taki spacer to relaks dla nas, gdzie odpoczywamy psychicznie od natłoku codziennych spraw i obowiązków. Poza tym czujemy się komuś potrzebni, bo zwierzęta bez nas, bez naszej pomocy sobie nie poradzą (to podobnie jak z małymi dziećmi, dla których jesteśmy całym światem). Dzięki np. temu, że mamy psa możemy czuć się bezpieczni, gdyż dobrze ułożony pies zawsze nas obroni i stanie po naszej stronie. Pies też będzie się czuł bezpiecznie przy nas, jeśli będzie wiedział, że ma w nas wsparcie. 

Jeszcze zostając w tematyce zdrowia, to zwierzaki pomagają obniżaniu u nas poziomu złego cholesterolu (poprzez spacery, zabawę), obniżają ciśnienie oraz sprawiają, że nasze życie będzie dłuższe, dzięki dobrej kondycji. 

Jeśli mamy w domu dzieci, to posiadanie zwierzaka jest też korzystne dla nich. Dzieci dorastające w towarzystwie zwierząt są mniej narażone na zachorowanie na alergię lub astmę w przyszłości. Dziecko opiekujące się zwierzakiem i mu pomagające uczy się również empatii (szczególnie, gdy w domu jest tylko jedno dziecko) oraz odpowiedzialności za nie. 

...