revolut
pytanie zadane 13 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 grudnia 2018 przez użytkownika

Najlepszym siadem dla dziecka byłoby gdyby siedziało ono na niskim stołeczku/krzesełku, miało stopy oparte o podłogę, a w stawach kolanowych oraz biodrowych zachowane byłyby kąty proste. Natomiast wiadomo z praktyki, że zazwyczaj tak nie jest. 

Dziecko może siedzieć w dowolnym siadzie, ale warto pamiętać, żeby nie za długo w nim było. Długie siedzenie w jednej pozycji sprawia, że może pojawić się nieprawidłowy rozwój kości i stawów ze względu na brak symetryczności ciała. Dobrze, gdy dziecko nie siedzi na podłodze bezpośrednio, a np. na podłożonej na niej poduszce lub właśnie na stołeczku. Wśród siadów rozróżnimy następujące jego rodzaje:

1. Siad w literkę W lub żabi siad - takie siad powoduje nienaturalne zaokrąglenie pleców, co osłabia również mięśnie tułowia. Poza tym nóżki skierowane są na zewnątrz, kolana staja się koślawe, a tylne mięśnie ud się skracają. 

żabi siad lub siad w literę w

2. Siad skrzyżny lub na kokardkę lub po turecku - pozycja taka nie jest wygodna, ponieważ dziecko nie wytrzyma w niej długo z wyprostowanymi plecami. Poza tym dziecko nie siedzi na guzach kulszowych, gdyż miednica ustawia się nieprawidłowo.

siad skrzyżny lub siad na kokardkę

3. Siad prosty - powoduje duże napięcie w dolnym odcinku kręgosłupa i ogólnie siedzenie długi czas z prostymi nogami nie jest dobre.

siad prosty

4. Siad na piętach - tu nie jesteśmy w stanie kontrolować stopnia rotacji w stawach skokowych.

siad na piętach

5. Siad płotkarski - nieprawidłowy siad, zwłaszcza gdy dziecko zawsze podgina do siadu tę samą nogę.

siad płotkarski

6. Siad w motylka - jest najbardziej symetryczny i zastępuje z powodzeniem siad skrzyżny.

siad motylkowy lub siad w motylka

...