seohost
pytanie zadane 11 grudnia 2018 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2018 przez użytkownika

Joga to ćwiczenia dla ciała i dla duszy, które wywodzą się z Indii. Liczy ona sobie ponad 4 000 lat! Samo słowo oznacza 'zjednoczyć' bądź 'ujarzmić'. Joga ma za zadanie nas odprężyć, zrelaksować i rozciągnąć ciało. 

Ćwiczenia jogi to nie tylko ciągłe powtarzanie jednakowych i tych samych zestawów ćwiczeń. Joga to panowanie nad całym ciałem: nad mięśniami, powięziami, oddechem oraz naszym umysłem. Podczas ćwiczeń jogi wykonuje się różne asany, czyli pozycje. Najbardziej znane to:

- kwiat lotosu,
- pies z głową w dół lub w górę,
- deska,
- półksiężyc,
- pranajama (sztuka oddychania). 

kwiat lotosu w jodze

Joga ma również swoje rodzaje, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Oto one:

1. Ashtanga, Vinyasa, Power Yoga
Są to rodzaje jogi dynamicznej, podobne do ćwiczeń kardio. Ćwicząc w ten sposób ciało oczyszcza się z toksyn i przyspiesza nasz metabolizm, a mięśnie stają się dłuższe.

2. Joga wg Iyengara
Spokojniejsza wersja jogi, ale za to z akcesoriami, takimi jak: wałki, klocki, koce, paski. Tu w danej pozycji (asanie) pozostaje się na dłuższy czas, co pomaga się wyciszyć i skoncentrować. Ćwiczenia te pomagają na pracę tarczycy, trzustki i jelit oraz wzmacniają konkretne części ciała np. brzuch. 

3. Bikram, Hot Joga
Te rodzaje ćwiczeń odbywają się w wysokich temperaturach i dużej wilgotności. Tracimy w nich najwięcej kalorii, poprzez pocenie się. 

Ćwiczenia jogi są przeznaczone dla każdej osoby. Nie ma znaczenia nasz wiek, waga i zdrowie. Jeśli ćwiczymy w profesjonalnym studiu mamy do wyboru jogę relaksującą, dynamiczną czy taką, która wzmocni nasz kręgosłup. Ćwicząc w domu ćwiczenia musimy dopasować sami do siebie, ale warto zacząć od tych najprostszych. Systematyczność ćwiczeń jest ważna. Minimum to raz na tydzień, a najlepiej codziennie po kilka minut. Obecnie można wybrać sobie aplikację na telefon, w której mamy określony czas ćwiczeń oraz jakie asany mamy wykonać. Joga sprawi, że nasza sylwetka stanie się bardziej wysportowana, umięśniona, a ruchy staną się elastyczne. 

...