pytanie zadane 11 grudnia 2018 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2018 przez użytkownika

Biblioterapia jest, jak można po nazwie sądzić, związana z biblioteką, z książkami, z czytaniem. Fachowo rzecz ujmując biblioterapia jest to wspomaganie rozwoju i procesu zdrowienia poprze czytanie. Terminu tego zaczęto używać od 1916 roku. 

Biblioterapię obecnie wykorzystuje się głównie w celu regeneracji systemu nerwowego i psychiki chorego człowieka. Jednak wcale nie musimy zgłaszać się z tym do specjalisty, ponieważ często wykonujemy taka terapię samodzielnie w domu. Kto z nas nie lubi bowiem, zatopić się w ulubioną książkę, podczas zimowych wieczorów lub spadku nastroju i przenieść się w inny świat? Dzięki czytaniu odrywamy się od codziennych problemów, a nie rzadko też uzyskujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, właśnie czytając. Ponadto czytanie uczy nas empatii, poprawia relacje i rozwija wyobraźnię. 

Warto wspomnieć, że już Rzymianie uważali, że książki są dobre dla spokoju naszej duszy. W późniejszych wiekach (XVII i XVIII) zalecano czytanie książek, głównie religijnych, w szpitalach, celem szybszego powrotu do zdrowia. Inne książki stały się "modne" dopiero w XIX wieku. 

...