seohost
pytanie zadane 11 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2018 przez użytkownika

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a czas przedświąteczny to intensywne przygotowania potraw, choinki, dekoracji, ale również bożonarodzeniowych szopek. Te mogą być wykonane różnymi metodami, mogą mieć różne rozmiary lub mogą być bardzo oryginalne. Dlatego też poniżej znajduje się lista polskich miast, w których znajdują się najpiękniejsze szopki tworzone specjalnie na Boże Narodzenie.

1. Głuszyca (parafia Chrystusa Króla) - tu znajduje się największe w Polsce żywe miasteczko Betlejem, gdzie w rolę kupców, gospodarzy i rzemieślników wcielają się prawdziwi mieszkańcy miasteczka. Prócz ludzi w "szopce" są też prawdziwe zwierzęta, takie jak: owce, kaczki, kury czy osiołek.

2. Poznań (klasztor Franciszkanów) - mieści się w nim największa szopka bożonarodzeniowa w Polsce, które ma kilka metrów wysokości i kilkanaście metrów szerokości. W szopce znajdują się domy, drzewa, zwierzęta, a także rzecz najważniejsza, betlejemski żłobek oraz 400 figur, z których część się porusza. 

3. Oliwa - Gdańsk (zespół opactwa) - tu znajduje się szopka zrobiona z piasku, a właściwie z kilkudziesięciu ton piasku.

4. Wambierzyce (Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin) - mieści się w nim najstarsza (wykonana w 1850 roku) w Polsce ruchoma szopka bożonarodzeniowa, którą nazywa się "śląską Jerozolimą". Składa się ona z ponad 800 ruchomych elementów. 

...