pytanie zadane 11 grudnia 2018 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

Czy jest jakiś program do tworzenia grafiki/filmów w 3D? Tylko oczywiście darmowy, kiedyś w szkole bawiłem się 3D Max Studio, ale on z czego wiem jest płatny i to mocnoo płatny ;)

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2018 przez użytkownika

Najlepszą darmową alternatywą dla 3D Max Studio jest program Blender.

Poniżej wygląd interfejsu Blendera:

darmowy program do 3d blender

Program Blender jest dostępny na licencji GPLv2, dzięki czemu można go używać w dowolny sposób za darmo, zarówno w domu jak i firmie w celach komercyjnych. Za pomocą programu możesz tworzyć grafikę, filmy lub gry w technice 3D. Możesz również za jego pomocą importować i edytować pliki .3ds. Co ciekawe program może być używany w profesjonalnej (komercyjnej) produkcji graficznej, jednocześnie nie wymagając dużych zasobów sprzętowych. Możliwości programu są naprawdę ogromne od modelowania, renderowania po teksturowanie obiektów w 3D.

Blender ma zbliżone możliwości do jego komercyjnego konkurenta i można za jego pomocą, tworzyć profesjonalne filmy. Chociaż nie tylko, za pomocą Blendera można tworzyć gry komputerowe, filmy 2D (bajki)

Zobacz co można zrobić, za pomocą Blendera:

Big Buck Bunny

Sintel

Elephants Dream


Program możesz ściągnąć ze strony projektu - https://www.blender.org/download/

Trochę nauki:

Blender. Architektura i projektowanie. Wydanie II -  ciekawa książka pozwalająca opanować podstawowe funkcje programu. Dostępna w Helionie.

Wirtualne modelarstwo Witolda Jaworskiego - darmowy e-book o tworzeniu modeli samolotów w programie Blender. Chyba najlepsza darmowa książka, dzięki której można nauczyć się podstaw tworzenia grafiki 3D w Blenderze (link).

Plansza skrótów klawiaturowych - rozbudowana mapa skrótów klawiaturowych w Blenderze.

komentarz 21 września 2019 przez użytkownika anonimowy

Warto dodać, że niedawno wyszła najnowsza wersja Blendera o numerze 2.8

Zmienia ona znacznie wygląd interfejsu (jest przyjaźniejszy dla użytkownika) oraz dodane zostało wiele ciekawych funkcjonalności.

Z tego powodu, że trochę w Blenderze pozmieniali, najlepiej jest korzystać z poradników i kursów do wersji 2.8, których kilka znalazłem i się z Wami podzielę (na YT):

https://www.youtube.com/user/piotao/videos

https://www.youtube.com/channel/UC7iizcqdJQRCJGEPijzQUNA/videos

https://www.youtube.com/user/grafikadlazielonych/videos

https://www.youtube.com/user/krzy1958/videos

komentarz 19 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Już się od jakiegoś czasu przymierzam , żeby nauczyć się coś tworzyć w blenderze. Tylko trochę mało jest materiałów do nauki. Chodzi mi tutaj o jakieś drukowe kursy głównie książek bo takie lubię najbardziej.
komentarz 22 sierpnia 2021 przez użytkownika anonimowy
Zadziwiające że udostępnili za darmo taki profesjonalny program. i co ciekawe do zastosowania w firmie również.
komentarz 13 września 2021 przez użytkownika anonimowy
Słyszałem od kumpla z branży, że coraz więcej elementów do gier komputerowych zaczyna tworzyć się właśnie w blenderze. Także warto się go nauczyć, tym bardziej że jest darmowy więc na początek nie trzeba wydawać kasy na licencję . Można pieniądze przeznaczyć na jakiś kurs albo na lepszy sprzęt.
komentarz 4 grudnia 2021 przez użytkownika anonimowy
Jest już wersja 3.0 blendera. Jeszcze lepsza
...