pytanie zadane 10 grudnia 2018 w Motoryzacja przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 grudnia 2018 przez użytkownika

Oszczędna jazda samochodem to jedno, a oszczędzanie na paliwie to drugie. Jeśli chcesz zaoszczędzić na spalaniu paliwa przez twoje auto musisz stosować kilka ważnych zasad:

1. Nie przewoź w samochodzie niepotrzebnych sprzętów, których nie używasz. Pamiętaj, że każde dodatkowe 25 kg więcej w przewożeniu zwiększa zużycie paliwa o 1%. 

2. Takie rzeczy jak bagażniki dachowe czy rowerowe natomiast mogą zwiększać zużycie paliwa nawet o 20%, więc może warto z nich zrezygnować, gdy nic na nich nie przewozimy? 

3. Wymieniał części w samochodzie regularnie (filtr paliwa, filtr powietrza), gdyż dbanie o stan techniczny pojazdu również ma wpływ na spalanie. 

4. Szerokie i większe opony to też większe spalanie. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie ciśnienie w oponach, gdzie jego nadmiar lub niedobór o 0,5 bara to większe zużycie paliwa o nawet 5%.

5. Naucz się hamować silnikiem, czyli redukując biegi. Nie używaj jednego biegu w czasie jazdy, bo w ten sposób zapłacisz więcej za paliwo.

6. Większe spalanie samochodu to również używana klimatyzacja. Wiem, że w upalne dni się przydaje, ale jeśli nie musimy jej używać to tego nie róbmy. Lepiej będzie jak otworzymy okno lub użyjemy wentylacji samochodowej. 

7. Komfort podgrzewanego siedzenia czy lusterka jest niewątpliwie luksusowy, zwłaszcza zimą, ale na takie urządzenia elektryczne, również tracimy spalanie. 

8. Jeździł płynnie, w miarę ze stałą prędkością, gdyż jest to ekonomiczne. 

9. Planuj drogę. To pozwoli szybciej, bezpieczniej i bez zbędnego błądzenia dotrzeć do celu. 

10. Wybieraj samochód jako środek lokomocji, gdy na prawdę musisz. Jeżdżenie w promieniu do 4 km jest najmniej ekonomiczne i spalamy wtedy najwięcej paliwa. Wybierz zamiast samochodu np. tramwaj, autobus czy pociąg, a latem rower lub skuter. 

Oczywiście możemy oszczędzać na innych rzeczach, nie tylko na paliwie, dzięki czemu w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Warto się również zainteresować e-paliwem do samochodów.

komentarz 12 stycznia 2020 przez użytkownika Gość

A najlepiej oszczędzać na paliwie nie jeżdżąc samochodem smiley

Mi się najlepiej przemieszcza rowerem lub ewentualnie transportem drogowym pociąg tramwaj autobus. Przy okazji nie dokladamy się do spalin w powietrzu. Polecam.

komentarz 13 lutego 2020 przez użytkownika Gość
można wybrać hulajnogę tanio milo i przyjemnie
komentarz 18 marca 2021 przez użytkownika Gość
Ja codziennie oszczędzam na paliwie, po prostu chodząc na piechotę do pracy. Dodatkową zaletą jest to że nie truję środowiska i mając ruch dbam o zdrowie. Przyjemne z pożytecznym.
komentarz 24 września 2021 przez użytkownika Gość
Ja zauważyłem jak tankuje paliwo verwa, te trochę droższe paliwo na Orlenie, to jakby mi mniej spalał. No i podobno jest lepsze bo oczyszcza silnik i lepiej do konserwuje podczas eksploracji
...