seohost
pytanie zadane 8 grudnia 2018 w Internet przez użytkownika anonimowy

Potrzebuje mocnego serwera, ale niestety zwykły hosting zaczyna być zbyt słaby. Chyba będę zmuszony przejść na VPS lub serwer dedykowany, ale za bardzo mi się nie chce, gdyż trochę z tym zabawy i trzeba mieć wiedzę z linuksa. Zna ktoś może jakiś hosting (żeby był łatwy w obsłudze) z parametrami serwera dedykowanego?

1 odpowiedź

odpowiedź 8 grudnia 2018 przez użytkownika

Takich ofert nie jest za wiele na rynku. Przeważnie firmy hostingowe proponują zwykły hosting z ograniczeniami, które przeważnie ukrywają w swoich regulaminach lub dziwnych nazwach typu "Parametry bezpieczeństwa" itp. Ograniczenia te obejmują wiele różnych parametrów typu pamięć RAM, czas użycia procesora, ilość procesów czy ograniczenie ilość plików na serwerze (uciążliwe dla portali z dużą ilością zdjęć) albo jeszcze "ciekawsze" ograniczenia w ilości requestów. Jeśli te ograniczenia powodują nieprawidłowe działanie serwisu internetowego, przeważnie skazany jesteś na przejście na VPSa lub serwer dedykowany. Niestety tutaj już nie masz prostego panelu jak w zwykłym hostingu, tylko musisz zarządzać wszystkim sam. Bez specjalistycznej wiedzy z zakresu administrowania systemem Linux, aktualizowaniem MySQL, Apache itd. się nie obejdzie. Do tego koszty wzrastają z kilkuset złotych rocznie do kilkuset złotych miesięcznie, jeśli nie więcej jeśli administrowanie serwerem, będziesz musiał zlecić specjaliście.

Na polskim rynku hostingowym jest kilka ofert tzw. hostingu dedykowanego, czyli połączeniu tradycyjnego hostingu z parametrami jakie posiadają serwery dedykowane. 

Warta uwagi tego typu oferta jest od firmy dhosting.pl, która nosi nazwę Elastyczny Web Hosting. Charakteryzuje się ona tym, że działa jak zwykły hosting, czyli zarządzasz nim za pomocą przejrzystego panelu administracyjnego i nie martwisz się o żadne aktualizacje PHP, MySQL czy inne rzeczy, które wpływają na bezpieczeństwo serwera.

Podstawowe parametry EWH:

Procesor - 1 GHz
Pamięć RAM - 1 GB
Pojemność dysku (SSD) - 50 GB
Szybkość łącza serwera (przepustowość) - 1 Gbps

I właściwie to wszystko co trzeba wiedzieć, bo reszta jest bez limitów, o których wcześniej wspominałem. Podstawowe parametry w dhosting.pl, już robią wrażenie, bo są większe niż u konkurencji.

Koszt tego hostingu jest bardzo tani, bo wynosi 200 zł netto/rok

Ale to jeszcze nie koniec. Najciekawsze jest to, że jeśli potrzebujesz większych parametrów, możesz je uzyskać w obrębie tej oferty, bez potrzeby przechodzenia na wyższe plany czy przenoszenia serwisu na serwer dedykowany. I to płacisz tylko za ten okres, gdy serwer potrzebuje większych parametrów. Natomiast jeśli obciążenie spada do podstawowych parametrów hostingu, nie ma dodatkowych opłat.

To jest duża różnica w porównaniu z większością hostingów, gdzie po przekroczeniu limitów bezpieczeństwa, po prostu zablokują Ci serwer lub w najlepszym wypadku strona wyraźnie zwolni.

Maksymalnie możesz zwiększyć parametry serwera do:

Procesor - 24 GHz
Pamięć RAM - 64 GB
Przestrzeń dyskowa - 1 TB

Robi wrażenie prawda? Tak wysokich parametrów nie dałoby się uzyskać nawet na mocnym pojedynczym serwerze dedykowanym. Tutaj wystarczy, że doładujesz sobie konto hostingowe, tak jak kartę pre-paid i ustawisz dziennie limitu budżetu, wtedy serwer automatycznie będzie dostosowywał swoje parametry, do bieżącego obciążenia serwisu internetowego.

Przykładowa wizualizacja kosztów:

Wordpress - 2 mln unikalnych odwiedzin, 20wtyczek, do 50GB strona www i poczta

elastyczny web hosting kalkulacja kosztów

Wychodzi 200 zł na rok + 24 zł miesięcznie, czyli 488 zł (netto) rocznie za serwer o parametrach 2,5 GHz procesor, 2,5 GB RAMu i 50 GB przestrzeni dyskowej. To oczywiście jest orientacyjna wycena i może różnić się w zależności od zastosowanej technologi

Jeśli nawet korzystasz z serwera dedykowanego, to przechodząc na EWH, możesz drastycznie obniżyć sobie koszty utrzymania strony www.

Zresztą sam wypróbuj ofertę Elastycznego Web Hostingu, którą można testować przez 14 dni za darmo bez zobowiązań. Możesz również mieć ten hosting z rabatem 10%, przy pierwszym zamówieniu.

Fajną sprawą jest bezpłatna pomoc w przeniesieniu serwisu od innego hostingodawcy.

komentarz 8 stycznia 2019 przez użytkownika anonimowy
Nooo dedyka z procesorem 24GHz czy pamięcią ram 64GB raczej w ogóle nie da rady kupić w jednej usłudze. No chyba że kilka urządzeń naraz i połączy się w jeden klaster.
komentarz 2 lipca 2019 przez użytkownika anonimowy

Rzeczywiście świetna alternatywa dla dedyka. Nie chce mi się walczyć (zarządzać) z serwerem dedykowanym bo słaby ze mnie znawca linuksawink Dzięki muszę przetestować.

komentarz 12 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Ta administracja serwerem adminów z dhosting brzmi ciekawie. I to w cenie hostingu. Z czego wiem w innych firmach każą sobie za to płacić i to niemało.
...