pytanie zadane 7 grudnia 2018 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2018 przez użytkownika

Lato to czas kiedy jesteśmy bardzo narażeni na kontuzje czy urazy. Podczas uprawiania wielu letnich sportów możemy doznawać wielu nieprzewidzianych wypadków. 

Podczas pływania w morzu czy jeziorze często zdarza się nam tracić orientację, co grozi oddaleniem się od kąpieliska. Łatwo też o utratę gruntu, więc nie należy kąpać się tam, gdzie nie ma ratownika. Często mogą nam dokuczyć np. skurcze i wówczas będziemy mieli ograniczoną swobodę ruchów. Jeśli już jesteśmy w wodzie, to pamiętać należy o sportach wodnych, takich jak: windsurfing, kitesurfing, wakeboard czy narty wodne. W każdym z nich należy uważać na zderzenia z wodą, co w konsekwencji może prowadzić do złego manewrowania  sprzętem. To już może prowadzić do złamań, skręceń i urazów, dlatego trzeba pamiętać o kasku i kapoku. Woda to też kajak i spływy nim, które są bardzo ciekawym sportem wodnym ze względu na walory sportowe, ale też przyrodnicze. Tu mogą wystąpić takie urazy jak przeciążenia stawów. 

Rower, hulajnoga, rolki, deskorolka... jazda na nich często może skończyć się bolesnym upadkiem, otarciem, siniakami, skręceniami, a czasem nawet złamaniem. Jeszcze jednym rodzajem sportu letniego, w którym możemy być narażeni na urazy są gry zespołowe czyli np. siatkówka plażowa, piłka ręczna, freesbee, badminton czy rugby lub bieganie po plaży. Biegając po plaży czy uprawiając na niej inny sport, najszybciej możemy obciążyć sobie stawy skokowe, doznać skręceń, gdyż piasek jest miękki i inaczej amortyzuje nasze skoki niż twarda powierzchnia. Poza tym długie przebywanie na słońcu może prowadzić do udarów czy poparzeń słonecznych. 

...