pytanie zadane 3 grudnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 grudnia 2018 przez użytkownika

Parawany obecnie kojarzą nam się z latem, plażą, morzem... Ogólnie z wypoczynkiem, kiedy to zasłaniamy się parawanem od innych ludzi, którzy robią to samo. Warto jednak wiedzieć jak narodził się takowy parawan. 

A więc przenośne składane ścianki, czyli parawan stworzono w Chinach. Chińczycy wykonywali je z bambusa, rotangu, trzciny, a później drewna. Co bogatsi mogli sobie pozwolić na zdobienia parawanu laką (żywicą drzewną). Początkowo parawany dominowały w Chonach, ale z biegiem lat przedostawały się również do Japonii, Indii, na półwysep Koreański, aż dotarły na cały świat, w tym do Europy. Stało się to na przełomie XVI i XVII wieku i początkowo sprowadzano oryginalne chińskie parawany. Dopiero później zaczęto je wytwarzać też w Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niderlandach, gdzie parawany wykonywano również ze skóry czy blachy. 

Parawany niegdyś pełniły głównie funkcję dekoracji, ale działały też jako osłonka kominka lub ekran nieszczelnych okien, który chronił przed chłodem. Od początków wieku XIX były już tylko ozdobą, gdzie wzory na niektórych parawanach malowali tacy znamienni malarze jak: Picasso, Gaudi czy Claudel. 

komentarz 21 lutego 2022 przez użytkownika Gość
No u nas nad Bałtykiem to się ostro przyjęły parawany w użyciu xd
może dlatego że lubimy prywatność i nie lubimy jak wieje
...