seohost
pytanie zadane 29 listopada 2018 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 29 listopada 2018 przez użytkownika

Najpiękniejszy dom na świecie znajduje się w Pieninach na półwyspie Stylchyn w Czorsztynie. 

Nagrodę czerwonej kropki otrzymała Grupa Projektowa HOLA, założona przez Monikę i Adama Bronikowskich, za wzornictwo wykonania Pasterskiej Chaty. Wykonana jest ona praktycznie z samego drewna, zaś na dachu i fasadzie znajduje się wiór osikowy. Wzornictwo współgra tu z krajobrazem i lokalną tradycją tego miejsca. Chata położona jest tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim. 

Warto wspomnieć, że chata od strony głównej być może nie przyciąga tak bardzo. fasada domu z tej właśnie strony została pozbawiona okien, a znajdują się na niej wyłącznie drzwi wejściowe. Od tyłu, czyli od strony jeziora natomiast cała fasada stanowi jedno duże okno, można by rzec, że jest to ściana okienna w widokiem na jezioro właśnie i na panoramę gór. Pasterka chata w środku natomiast posiada tradycyjne elementy wystroju, jednak w większości jest urządzona nowocześnie. Dominują tu odcienie drewna oraz czerń i szarość. 

W sąsiedztwie domu znajdują się również zamki w Czorsztynie i Niedzicy, a także zabytkowe drewniane wille, murowane piwniczki, zagrody i spichlerze. Całość terenu zwie się Osada Czorsztyn i prócz tego domku, znajdują się tu jeszcze inne zachowane i pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. 

...