pytanie zadane 29 listopada 2018 w Motoryzacja przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 29 listopada 2018 przez użytkownika

Coraz częściej jadąc na dłuższy czy krótszy wypoczynek zabieramy ze sobą rower. Jest to dobra sprawa, gdy chcemy aktywnie spędzić czas, nie martwiąc się o to, czy na miejscu będzie wypożyczalnia rowerów czy nie. Natomiast zmartwieniem może być odpowiednia metoda przewozu naszych rowerów, by dojechały cało, nie zasłaniały tablicy rejestracyjnej i nie stwarzały zagrożenia dla innych. W tym pomóc może odpowiedni bagażnik rowerowy. Na rynku można spotkać te:

- Montowane na dachu samochodu, które nie kosztują dużo, natomiast przewóz rowerów w taki sposób jest najbardziej niebezpieczny, gdyż poprzez ostre hamowanie możemy doprowadzić do nie małej kolizji. Bezpieczniej byłoby zdjąć przednie koło roweru i zamontować rower za widelec. Koło wówczas chowamy do środka samochodu, co jeśli mamy dużo bagaży, jest niemożliwie. Do takiego bagażnika na dachu potrzebne są jeszcze poprzeczne belki, a to, jak i montaż samych rowerów, jest pracochłonny i trudny.

- Montowane na haku z tyłu samochodu, to znowu najbardziej bezpieczny sposób na montaż rowerów. Wśród takich bagażników wyróżniamy:
a) nożycowe do podwieszania na nich roweru,
b) platformy, która jest bardziej stabilna i można na niej przewozić do czterech rowerów na raz. Poza tym są tu też takie bagażniki, które można odchylić i łatwo dostać się do bagażnika samochodowego, bez potrzeby zdejmowania rowerów. Minusem jest, że platforma musi posiadać tablicę rejestracyjną (będzie to trzecia tablica w samochodzie).

- Montowane na klapie bagażnika samochodowego, ale bagażnik musi być dostosowany do danego modelu samochodu. Minus stanowi mało bezpieczne mocowanie i zarysowania na samochodowym lakierze. 

...