Aerozole to substancje, które cały czas unoszą się w powietrzu, krążą nad nami, gdziekolwiek jesteśmy. Stanowią one zawiesinę, składająca się z drobinek ciekłych i stałych, czyli z wody i z soli morskiej.
Aerozolami, które zawierają cząsteczki stałe są np. dymy, zaś aerozolami, które zawierają cząsteczki ciekłe są np. mgły. Przykładem takiego aerozolu jest również smog, który składa się z drobnych cząstek pyłów o wielkości PM2,5 i PM10. Czy można zobaczyć aerozol? Tak, aerozole można zobaczyć psikając roztworem soli morskiej (np. takiej do udrażniania zatkanego nosa) w powietrze. Drobinki, które widzimy mogą mieć pochodzenie mineralne, organiczne lub nieorganiczne.
Innym przykładem aerozoli są różnego rodzaju dezodoranty, lakiery czy antyperspiranty, których używa się w formie aerozoli rozpylając je na ciało lub włosy.
Przykład aerozolu wodnego wytworzonego przez fontannę:

Takie drobinki w dużym rozmiarze można już teraz zaobserwować, również w innym, niż domowym, rozmiarze. Zadbała o to NASA, która przygotowała wizualizację dla ludzi, by mogli zobaczyć co krąży w przestrzeni ponad nami. Taki widok mają na co dzień satelity ziemskie i dzięki nim powstał właśnie ten film, gdzie możemy to wszystko zobaczyć. Film nakręcony został 23 sierpnia 2018 roku i przedstawia kłębiące się chmury, tajfuny, huragany, pyłowe wiry, dym itp. Film ukazuje rejon Ameryki Północnej, Afryki i Półwyspu Arabskiego.
Wśród rodzajów aerozoli można wyróżnić takie jak:
a) aerozol gaśniczy - stosowany w butlach gaśniczych, przeznaczony do gaszenia ciał stałych, cieczy palnych, gazów palnych czy tłuszczów,
b) aerozole atmosferyczne - czyli te wymienione powyżej jak zanieczyszczenia, sól morska; niektóre z nich mogą zawierać kwas siarczanowy (aerozole siarczanowe),
c) aerozole lecznicze - występują w postaci leku i są przeznaczone głównie do inhalacji.