seohost
pytanie zadane 28 listopada 2018 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 listopada 2018 przez użytkownika

Aerozole to substancje, które cały czas unoszą się w powietrzu, krążą nad nami, gdziekolwiek jesteśmy. Stanowią one zawiesinę, składająca się z drobinek ciekłych i stałych, czyli z wody i z soli morskiej. Dobrze je można zobaczyć psikając roztworem soli morskiej, takiej do udrażniania zatkanego nosa. Drobinki, które widzimy mogą mieć pochodzenie mineralne, organiczne lub nieorganiczne. Innym przykładem są różnego rodzaju dezodoranty, lakiery czy antyperspiranty których używa się w formie aerozoli rozpylając na ciało lub włosy.

Aerozole mogą składać się nie tylko z cząstek ciekłych, ale również cząstek stałych o małych wielkościach. Przykładem takiego aerozolu jest smog, który składa się z drobnych cząstek pyłów o wielkości PM2,5 i PM10.

Przykład aerozolu wodnego wytworzonego przez fontannę:

aerozol wodny

Takie drobinki w dużym rozmiarze można już teraz zaobserwować, również w innym, niż domowym, rozmiarze. Zadbała o to NASA, która przygotowała wizualizację dla ludzi, by mogli zobaczyć co krąży w przestrzeni ponad nami. Taki widok mają na co dzień satelity ziemskie i dzięki nim powstał właśnie film, gdzie i my możemy to wszystko zobaczyć. Film nakręcony został 23 sierpnia 2018 roku i przedstawia kłębiące się chmury, tajfuny, huragany, pyłowe wiry, dym itp. Film ukazuje rejon Ameryki Północnej, Afryki i Półwyspu Arabskiego. 

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/niebezpieczne-i-piekne-zarazem-nasa-pokazala-niezwykla-mape,269683,1,0.html?fbclid=IwAR05mWZ0-cb-8wbl6N7CL-KjVL7wbwJy9wC3yBqkQ3SOl8sP5a0J_TTpsaA

...