pytanie zadane 28 listopada 2018 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 listopada 2018 przez użytkownika

Aerozole to substancje, które cały czas unoszą się w powietrzu, krążą nad nami, gdziekolwiek jesteśmy. Stanowią one zawiesinę, składająca się z drobinek ciekłych i stałych, czyli z wody i z soli morskiej. 

Aerozolami, które zawierają cząsteczki stałe są np. dymy, zaś aerozolami, które zawierają cząsteczki ciekłe są np. mgły. Przykładem takiego aerozolu jest również smog, który składa się z drobnych cząstek pyłów o wielkości PM2,5 i PM10. Czy można zobaczyć aerozol? Tak, aerozole można zobaczyć psikając roztworem soli morskiej (np. takiej do udrażniania zatkanego nosa) w powietrze. Drobinki, które widzimy mogą mieć pochodzenie mineralne, organiczne lub nieorganiczne. 

Innym przykładem aerozoli są różnego rodzaju dezodoranty, lakiery czy antyperspiranty,  których używa się w formie aerozoli rozpylając je na ciało lub włosy.

Przykład aerozolu wodnego wytworzonego przez fontannę:

aerozol wodny

Takie drobinki w dużym rozmiarze można już teraz zaobserwować, również w innym, niż domowym, rozmiarze. Zadbała o to NASA, która przygotowała wizualizację dla ludzi, by mogli zobaczyć co krąży w przestrzeni ponad nami. Taki widok mają na co dzień satelity ziemskie i dzięki nim powstał właśnie ten film, gdzie możemy to wszystko zobaczyć. Film nakręcony został 23 sierpnia 2018 roku i przedstawia kłębiące się chmury, tajfuny, huragany, pyłowe wiry, dym itp. Film ukazuje rejon Ameryki Północnej, Afryki i Półwyspu Arabskiego. 


Wśród rodzajów aerozoli można wyróżnić takie jak:

a) aerozol gaśniczy - stosowany w butlach gaśniczych, przeznaczony do gaszenia ciał stałych, cieczy palnych, gazów palnych czy tłuszczów,

b) aerozole atmosferyczne - czyli te wymienione powyżej jak zanieczyszczenia, sól morska; niektóre z nich mogą zawierać kwas siarczanowy (aerozole siarczanowe),

c) aerozole lecznicze - występują w postaci leku i są przeznaczone głównie do inhalacji. 

komentarz 12 września 2021 przez użytkownika Gość
Areozole są wszędzie wokol nas. Wilgoć w domu jeśli jest powiedzmy pow. 80% to też jest aerozolem?
...