seohost
pytanie zadane 27 listopada 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 listopada 2018 przez użytkownika

Największe plantacje bananów na świecie znajdują się w Ekwadorze. Tam plantacje liczą sobie po około 80 hektarów. Bananowce rosną sobie tu jeden obok drugiego, a na ziemi pomiędzy nimi wydrążone są kanały, którymi później za pomocą wyciągu kiście bananów jadą do mycia i pakowania. Ale wszystko po kolei. 

Każda kiść bananów rosnąca na bananowcu jest chroniona przed robakami i uszkodzeniami. Pomagają w tym maty z pianki, które wkłada się między owoce oraz ochronna, zielona folia, która też pomaga rosnąć bananom. Czasem na kiści można spotkać też kolorowe tasiemki, która oznaczają wiek owoców. 

By zerwać taką całą kiść bananów, potrzebna jest długa tyczka z ostrzem na końcu, które to ostrze ścina kiść. Następnie układa się ją na poduszce, która leży na ramieniu mężczyzny pracującego na plantacji i którą przenosi on na wyciąg. Stąd transportuje się je do hali. 

Na miejscu w hali mierzy się waży kiście bananów. Zbyt małe zostają odrzucane i przeznaczone dla świń. A danej dobrej kiści odcina się następnie rączkę, czyli zrośnięte ogonami banany, których musi być od 4 do 8 i wkłada się taką rączkę do basenu z wodą, gdzie zostaje usunięty kleisty nalot. Po kąpieli banany otrzymują nalepki, a na końce ogonków nakładana jest kleista ciecz, która ma działanie antygrzybiczne i sprawi, że banany nie będą robiły się czarne. Potem banany pakuje się do kartonów, gdzie układa się je w czterech rzędach, kartony się zakleja i układa w kontenerze w chłodni. 

Na poniższym filmie macie ukazane jak wygląda plantacja bananów:

komentarz 26 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

Uwielbiam banany tylko szkoda że w większości sklepów w Polsce jest tylko jeden i ten sam gatunek banana. Kiedyś natrafiłam na takie mniejsze inne i były bardzo słodkie i trochę inne w smaku . Ale to tylko raz a szkodasad

...