seohost
pytanie zadane 26 listopada 2018 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 26 listopada 2018 przez użytkownika

Jest wiele sposobów na naukę tabliczki mnożenia. Właściwie jest ich tyle ilu ludzi na świcie, bo każdy z nas ma jakieś inne wyobrażenie liczb, które mnoży i oblicza sobie całość w głowie. Poniżej przedstawię kilka pomysłów na naukę tabliczki mnożenia. 

tabliczka mnożenia

1. Palce

To jeden ze znanych, starych i powszechnie stosowanych metod mnożenia. Trzeba natomiast wiedzieć, że za pomocą palców możemy mnożyć jedynie w przedziale liczb 6-10. Jak mnożyć na palcach
Wyciągamy dłonie przed siebie, by widzieć ich wewnętrzną stronę. I teraz przypisujemy palcom obu dłoni cyfry:
- kciuki to 6
- serdeczne to 7
- środkowe to 8
- wskazujące to 9
- małe to 10.

Teraz mnożymy np. 8 x 7. Na palcach lewej dłoni odliczamy 8 i zginamy, te które nie uczestniczą w liczeniu (serdeczny i mały). Na palcach prawej dłoni odliczamy do 7 i zaginamy palce, które dalej w liczeniu nie uczestniczą (środkowy, serdeczny i mały). 

Palce wyprostowane dają dziesiątki, czyli 50, bo jest ich pięć. Zgięte palce mnożymy przez siebie, dwa z lewej i trzy z prawej, czyli 2 x 3, co daje 6. Teraz dodajemy 50 i 6, co daje 56, czyli 8 x 7 = 56. 

Żeby pomnożyć przez 10 zaginamy tylko palce u lewej dłoni, a prawa pełni rolę jak dopisaną do wyniku zero. 

Najłatwiej na palcach mnoży się przez 9. 

Warto również wiedzieć, że istnieje coś takiego jak tabliczka dzielenia.

komentarz 13 września 2021 przez użytkownika anonimowy
Ja ostatnio kupiłam taka fajna zabawkę do nauki tabliczki mnożenia. Składa się ze stu małych drewnianych kosteczek, z cyframi które wklada się w odpowiedni dołek, który reprezentuje wynik mnożenia. Zabawa i nauka jednocześnie
...