seohost
pytanie zadane 20 listopada 2018 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 listopada 2018 przez użytkownika

Największy dzwon na świecie znajduje się w Brazylii w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade. Dzwon ten nosi nazwę Głos Ojca, czyli Vox Patris

Ciekawą informacją jest to, że został on wyprodukowany w Polsce przez ludwisarzy z Pracowni Jana Felczyńskiego na Podkarpacia oraz przez firmę Grzegorza Klyszcza z Czernicy. 

Forma tradycyjna dzwonu została wykonana z mieszanki gliny i końskiego łajna, do której wlano 60 ton stopu miedzi z cyną (78% do 22%). Takie proporcje pozwoliły na stworzenie pięknego, błyszczącego dzwonu z głębokim dźwiękiem. Dzwon ten jest aż 6 razy większy od dzwonu Zygmunta. Jego średnica wynosi 4,5 m, a wysokość ponad 4 m. Waży on 55 ton + jarzmo (zawieszenie) 12 ton oraz serce dzwonu około 2 tony - co daję łączną masę 69 ton. 

dzwon Głos Ojca w Brazylii

Dzwon Vox Patris znajduje się w dobudowanej do kościoła dzwonnicy, na jej pierwszej kondygnacji, czyli na wysokości około 30 metrów. Poruszać go będą specjalne silniki linowe - zaprojektowane jako największe na świecie. Wykonanie największego na świecie dzwonu trwało 6 lat. Pod koniec 2019 roku dzwon został przetransportowany przeprawą morską do Brazylii. 

...