lh
pytanie zadane 18 listopada 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 listopada 2018 przez użytkownika

Lawenda oznacza z łaciny myć, kapać się - lavare. Dlatego też ma ona tak korzystne działanie jeśli chodzi o naszą skórę, choć nie tylko, gdyż działa na nią łagodząco i odkażająco. Dzieje się tak dzięki zawartości olejku eterycznego. 

Prócz tego lawenda działa również uspokajająco i rozluźniająco oraz lekko nasennie. W związku z tym lawendę mogą "zażywać" osoby zestresowane, mające stany lękowe lub problemy z zasypianiem. Wspomóc nas może też kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego (naturalnego, a nie specyfiku o zapachu lawendy). Takim olejkiem możemy też smarować, nacierać bolące miejsce.

Pewnie niewielu z Was wie, że lawendę możemy traktować też jako przyprawę. Możemy zrobić z niej napar, który relaksuje i pomaga w zasypianiu. Możemy też zmieszać 3-4 krople olejku z miodem i to pomoże złagodzić nam kaszel czy objawy przeziębienia. Kwiatów i liści świeżej lawendy z ogródka możemy używać do wzbogacania potraw. Trzeba tylko zachować w tym umiar, bo lawenda jest przyprawą bardzo wyrazistą. Dodaje się ją do pieczonych mięs (baranina), ryb i warzyw. Często też możemy znaleźć lawendę w mieszance ziół prowansalskich. 

Prócz tego lawendę w kuchni wykorzystamy też robiąc aromatyczną oliwę lub ocet. Wystarczy włożyć do octu lub oliwy gałązkę świeżej lawendy. W równie prosty sposób przygotowuje się cukier lawendowy. 

...