seohost
pytanie zadane 17 listopada 2018 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 17 listopada 2018 przez użytkownika

Mięśnie. Używamy ich na co dzień, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeśli ćwiczymy są one mocniejsze, wytrenowane. Natomiast jeśli mamy dłuższą przerwę w ćwiczeniach, a potem do nich wracamy, to wówczas odczuwamy ból mięśni i jest to zjawisko normalne. 

Ból mięśni objawia się tzw. zakwasami i dzięki temu wiemy, że doszło do przetrenowania. Dlatego najlepiej jest tak ćwiczyć, aby tego unikać. Po wysiłku dajmy mięśniom odpocząć np. w postaci masażu czy kąpieli. I tu możemy stosować:
- Zimną kąpiel, gdy chcemy pozbyć się bólu mięśni, jego redukcji, obrzęku czy stanu zapalnego (gdy dojdzie do urazu miejsce należy schładzać).

- Ciepłą kąpiel, gdy chcemy rozluźnić mięśnie po wysiłku czy stresie i będzie to np. masaż wirowy, jacuzzi czy natrysk (stosujemy, gdy nie ma obrzęków i stanu zapalnego). Rozwiązaniem też może być sauna, ale nie korzystamy z niej bezpośrednio po treningu, a np. 2-3 dni później. Tu stosujemy temp. 35-40oC, im wyższa tym głębiej wnika w ciało. 

Zdarza się, że mięśnie lub stawy bolą nagle, wówczas unikamy przeciążania tego miejsca i ograniczamy aktywność ruchową, robimy przerwę w treningach. Stosujemy zimne okłady i zmniejszamy obrzęk. 

Pamiętać należy, by przed ćwiczeniami odpowiednio rozgrzać mięśnie (wykonać rozgrzewkę), gdzie rozciągniemy i dogrzejemy mięśnie. 

...