pytanie zadane 3 listopada 2018 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 listopada 2018 przez użytkownika

Tatry to góry leżące m.in. w naszym kraju, ale również w innych sąsiadujących z Polską. Można je podzielić na cztery rodzaje względem położenia. Są to:

1. Tatry Wysokie są najwyższą częścią wśród całego pasma górskiego, jakie tworzą Tatry i należą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Leżą na granicy polsko-słowackiej. Ich najwyższym szczytem jest Gerlach - 2655 m n.p.m. Prócz tego szczytu jest jeszcze 25 innych, które przekraczają wysokość 2500 m n.p.m. Oczywiście najwyższe znajdują się słowackiej części Tatr. Po polskiej stronie najwyższym szczytem są Rysy - 2499 m n.p.m. Na terenie Tatr Wysokich znajduje się też polodowcowe jezioro Morskie Oko

Tatry Wysokie oddzielone są od Tatr Zachodnich przełęczą Liliową i Zawory, a od Tatr Bielskich przełęczą pod Kopą oraz doliną Przednich i Zadnich Koperszadów. 

las widziany w góry

2. Tatry Zachodnie to teren górski ciągnący się od Siwego Wierchu na zachodzie po przełęcz Liliowe na wschodzie. Największe szczyty tych gór leżą po stronie słowackiej i są to: Bystra - 2248 m n.p.m. i Raczkowa Czuba - 2189 m n.p.m. W Polsce najwyższymi szczytami Tatr Zachodnich są: 
- Starobociański Wierch - 2176 m n.p.m.
- Błyszcz - 2158 m n.p.m.
- Jarząbczy Wierch - 2137 m n.p.m.

Na terenie Tatr Zachodnich znajduje się również Wielka Jaskinia Śnieżna, którą zalicza się do najgłębszych na świecie mająca 814 m głębokości. Tu również znajdują się doliny - Chochołowska, Kościeliska, Mała Łąka, Bystra, Cicha. Poza tym znajduje się tu jeszcze obserwatorium astrologiczne na Kasprowym Wierchu wraz z koleją linową, wyciągami narciarskimi, schroniskiem. Całość również jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego.

3. Tatry Wschodnie to pasmo górskie znajdujące się na terenie od Przełęczy Zdziarskiej po przełęcz Liliowe. Najwyższym ich szczytem, należącym do słowackich Tatr Wschodnich jest Gerlach - 2655 m n.p.m. i Łomnica - 2632 m n.p.m. W Polsce najwyższymi szczytami tych Tatr są: Rysy (2499 m n.p.m.), Wielki Mięguszowiecki Szczyt (2438 m n.p.m.), Niżne Rysy (2430 m n.p.m.) oraz Świnica (2300 m n.p.m.). 

4. Tatry Bielskie są najniższą i najmniejszą częścią Tatr, które znajdują się wyłącznie na Słowacji. Najwyższym szczytem jest Hawrań - 2154 m n.p.m. Od Tatr Wysokich oddziela je Przełęcz Pod Kopą i dolina Przednich i Zadnich Koperszadów. Znajduje się tu również jaskinia Bielańska. 

...