pytanie zadane 2 listopada 2018 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 listopada 2018 przez użytkownika

Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w 1924 roku na przełomie stycznia i lutego. Miały one miejsce w Chamonix we Francji. Pierwsza próba zimowych zawodów została natomiast wprowadzona w 1922 roku.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie są uznawane za jedna z najbardziej popularnych i największych zawodów sportowych. Odbywają się one co cztery lata w różnych krajach na świecie. Do dyscyplin sportowych biorących udział w zimowych igrzyskach olimpijskich należą:

- biathlon - biegi narciarskie połączone ze strzelectwem,

- bobsleje - zjazd zawodników w saniach po sztucznym torze,

- skeleton - zjazd jednej osoby na ciężkich saniach, gdzie uzyskuje się bardzo szybką prędkość,

- curling
curling

- hokej na lodzie,

- łyżwiarstwo figurowe,

- łyżwiarstwo szybkie,

- short track, czyli łyżwiarstwo szybkie na krótki torze,

- biegi narciarskie,

- kombinacja norweska - połącznie skoków i biegów narciarskich,

- narciarstwo alpejskie,

- narciarstwo dowolne,

- skoki narciarskie,

- snowboarding,

- saneczkarstwo. 

Niegdyś, gdy jeszcze nie było oddzielnych igrzysk zimowych, wszelkie sporty z zimą związane jak np. jazda figurowa na lodzie odbywały się podczas normalnych igrzysk olimpijskich jako jedna z dyscyplin sportowych. Większe zainteresowanie oddzielną tematyką sportową pojawiło się dopiero w 1921 roku. Wtedy to dnia 21 maja owego roku, zebrali się przedstawiciele takich krajów jak: Francja, Kanada, Norwegia, Szwecja i Szwajcaria, które to państwa wystąpiły z wnioskiem o rozgrywanie zimowych igrzysk olimpijskich


Podczas zimowych igrzysk olimpijskich, brała w nich również reprezentacja Polski i to od początku ich istnienia. Warto zatem chociażby wspomnieć o polskich medalistach zimowych igrzysk olimpijskich. Pierwszym z nich był Franciszek Gąsienica Groń, który zdobył brąz w kombinacji norweskiej w 1956 roku w włoskim Cortina d'Ampezzo. Zaś pierwszy złoty medal dla Polski wywalczył Wojciech Fortuna, który brał udział w skokach narciarskich w 1972 roku w japońskim Sapporo. 

Do dnia dzisiejszego niewątpliwie najbardziej utalentowanym polskim sportowcem na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest Kamil Stoch, który wywalczył 3 złote medale i jeden brązowy w skokach narciarskich. Natomiast łącznie najwięcej medali dla naszego kraju zdobyła Justyna Kowalczyk (5 medali) startująca w biegach narciarskich.

...