pytanie zadane 30 października 2018 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 30 października 2018 przez użytkownika

To nie jest tak, że Słońce powstało znikąd. W naukowym czasopiśmie Świat Nauki możemy wyczytać, że Słońce miało "matkę", czyli inną gwiazdę Coatlicue (aztecka matka Słońca). Ta narodziła się wiele miliardów lat wcześniej i w wyniku supernowej umarła. 

Podczas wybuchu powstały również pierwiastki, które obecnie znajdują się w Słońcu i innych planetach Układu Słonecznego. Nasze Słońce powstało z gazowo-pyłowego obłoku, w którym zaczęły dziać się reakcje jądrowe. Wówczas, prócz Słońca powstało również kilka innych gwiazd, które naukowcy określają mianem rodzeństwa naszego Słońca. Ziarna pyłu zaczęły łączyć się ze sobą i tworzyć małe obiekty, które po upływie miliona lat stały się planetoidami, a potem skalistymi planetami. PO około 38-120 milionach lat od narodzin Słońca powstała nasza planeta Ziemia

Słońce za około 5 miliardów lat umrze. Gazowe zewnętrzne warstwy Słońca zaczną się odrywać i powstanie świetlista mgławica planetarna, w której środku zostanie pozostałość po jądrze Słońca, czyli gęsty i mały, biały karzeł. Do tego czasu znikną też Ziemia i inne planety wewnętrzne, gdyż Słońce je wcześniej pochłonie. Natomiast te obiekty, które znajdą się po zewnętrznej stronie naszego Układu Słonecznego (np. planetoidy z Pasa Kuipera), przetrwają. 

...