pytanie zadane 28 października 2018 w Multimedia/RTV przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 października 2018 przez użytkownika

Niby jedno urządzenie z drugim, czyli kuchenka mikrofalowa i telewizor, to dwa całkiem różne urządzenia, ale mogą na siebie oddziaływać. Przeważnie jednak jest to bardzo rzadko spotykane, chociażby z tego względu, że jedno urządzenie znajduje się zazwyczaj w kuchni, a drugie przeważnie w pokoju dziennym/salonie. 

Jeśli mam odpowiedzieć jednym słowem na postawione pytanie ta odpowiedź brzmi: Tak, mikrofalówka może zakłócać obraz w telewizorze. Może się tak zdarzyć, że działanie mikrofalówki zakłóca obraz w telewizorze lub działanie innych urządzeń np. radia, podczas jej pracy. 

kuchenka mikrofalowa amica

telewizor 3D

Tak dziać się może również wtedy, gdy używamy mniejszych sprzętów AGD jak mikser, wentylator czy odkurzacz. Niekiedy nawet zdarza się, że telewizor zaczyna buczeć po podłączeniu elektronicznej pompki obiegowej, która znajduje się przeważnie w piwnicy naszego domu. 

Zakłócenia obrazu w telewizorze powodowane przez mikrofalę to zjawisko normalne i trwa tylko tyle czasu przez jaki korzystamy z danego urządzenia. Czasem przyczyną takiego stanu rzeczy może być:

- jedno gniazdo z prądem jakiego używamy do podłączenia obu tych urządzeń,

- źle ustawiona antena telewizyjna,

- używanie anteny innej niż kierunkowej np. anteny siatkowej.

...