seohost
pytanie zadane 24 października 2018 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 października 2018 przez użytkownika

Choć możemy myśleć, że wyczyści je, a nawet umyje deszcz, to jednak warto jak od czasu do czasu wyczyścimy je również my. Wówczas dłużej nam posłużą. Na początek ważna informacja: kurtek przeciwdeszczowych nie wolno prać w pralce! Dlaczego? Ponieważ wówczas stracą wodoodporność i będą pękać. 

Kurtki przeciwdeszczowe zazwyczaj zrobione są z ortalionu, gumy lub tkaniny ceratowej. Zależnie od rodzaju materiału, inny jest sposób jej czyszczenia. 

Ortalion Cerata Guma
Bardzo brudne ślady czyścimy na sucho, przecierając je miąższem białego chleba. 
Jeśli są na niej plamy z błota, to zmywamy je wodą z octem (litr wody na łyżkę octu). Na koniec dobrze wypłukujemy w wodzie.
Można też zanurzyć ją w wodzie  z płatkami mydlanymi (5 litrów wody, łyżka płatków i 3 łyżki octu). Dokładnie przecieramy brudne miejsca gąbką i płuczemy. Kurtki nie wygniatamy, tylko wieszamy na wieszak i czekamy aż obcieknie z nadmiaru wody. Nie wieszamy jej również na słońcu czy przy/na grzejniku. 
Przemywamy kurtkę w wodzie z mydłem, a następnie wycieramy mokrą czystą szmatką. 
Konserwujemy ją mieszanką octu, denaturatu i oleju lnianego (równe części), nanosimy mieszankę na szmatkę i wcieramy, a potem suszymy.
Na litr wody ścieramy 2 łyżki szarego mydła, w tym moczymy gąbkę i przecieramy kurtkę. Potem czystą szmatkę moczymy w letniej wodzie i wycieramy do czysta.
Jeśli mamy miejsca bardziej brudne przecieramy je kilkakrotnie gąbką zmoczoną w zimnym mleku. Na koniec wycieramy kurtkę szmatką z bawełny. 

komentarz 4 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy
Pewnie że trzeba czyścić jak wszystko. To nie kwiat lotosu ;)
...