dhosting
pytanie zadane 17 października 2018 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 17 października 2018 przez użytkownika

Niby takie kanapki, które codziennie ze sobą bierzemy, gdy wychodzimy na kilka godzin z domu do pracy czy szkoły, to banał. Jednak wcale tak nie jest. Kojarzące się nam zazwyczaj z szynką kanapki, należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Należy wiedzieć, że takie produkty jak szynka, kiełbasa, sałata, pomidor, ogórek nie są trwałe, a warzywa dodatkowo szybko więdną, gdyż tracą wodę. Dlatego też lepiej sprawdzi się tu ser, twaróg, miód, sałatka jarzynowa lub pasta do kanapek

Takie kanapki, które mają być jedzone później najlepiej jest pakować w papier śniadaniowy, ponieważ on przepuszcza powietrze. Folia spożywcza lub aluminiowa tego nie robi, więc lepiej jej nie używać. Kanapki zawinięte w papier wkładamy do pojemnika plastikowego na kanapki, czyli lunchboxa (kanapki się nie zgniotą i zachowają świeżość). 

Kanapki najlepiej jest przygotowywać rano przed wyjściem do pracy czy szkoły. Nie ma sensu przygotowywać ich dzień wcześniej, ponieważ nawet jeśli trzymamy je przez noc w lodówce, to i tak stają się one mniej świeże. Jeśli jednak na prawdę nie mamy czasu od rana, kanapki róbmy z żółtym serem  lub pastą, ale koniecznie bez warzyw (włóż je do oddzielnego pudełka). 

...