pytanie zadane 12 października 2018 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 października 2018 przez użytkownika

Wasabi to japoński chrzan, a dokładnie jest to starty korzeń rośliny wasabia. Roślina ta rośnie na nieużytkowanych polach ryżowych pomiędzy sezonami. Najliczniej występuje w Japonii, Nowej Zelandii, Korei i Tajwanie. 

Do czego użyć wasabi? Wasabi używa się w całości w kulinariach. Japończycy używają go przede wszystkim jako dodatek do sushi, gdzie wyciska się odrobinę wasabi na ryż przed jego zrolowaniem. Wówczas cała potrawa nabiera wyrazistości, gdyż wasabi w smaku jest ostre i piekące, dlatego spożywać go należy z umiarem.
Poza tym wasabi w postaci pasty, doprawia się sosy, farsze, marynaty do mięs, koktajli oraz serwuje się je do wołowiny. Sosy do ryb i owoców morza również mają w swoim składzie wasabi. 

wasabi ostry chrzan

Pasta wasabi zawiera w swoim składzie witaminę A i witaminy z grupy B. Dlatego też wspomaga ona nasz wzrok i odporność. Wasabi występuje pierwotnie w formie korzenia, który przypomina nieco ananasa, ale jest węższy i dłuższy. Ma on zielonkawy kolor, stąd też wasabi po starciu na tarce jest właśnie zielone. Podobno można zastąpić wasabi ścierając na tarce zwykły korzeń chrzanu, po czym dodać do niego gorczycę, przyprawy i barwnik. 

komentarz 13 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Nie lubię polskiego chrzanu wiec pewnie i japońskiego bym nie polubil. Poza tym słyszałem. Że wasabi jest dużo mocniejsze od chrzanu.
...