dhosting
pytanie zadane 14 września 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 14 września 2018 przez użytkownika

Naukowcy oceniają ośmiornice jako jedne z najbardziej dziwnych zwierząt w świecie fauny, ponieważ wiele jej cech odbiega od występujących w przyrodzie standardów. Co ciekawe naukowcy wymienili 8 (tyle co ośmiornica ma ramion) właściwości, którymi ona się wyróżnia. oto one:

1. Ośmiornica posiada trzy serca, z czego centralne wyłącza się kiedy osobnik płynie, wtedy się szybciej męczy i zazwyczaj woli pełzać po dnie.

2. Dwie trzecie neuronów ośmiornicy znajduje się w jej ramionach i dzięki temu prowadzą one własne myślenie, niezależnie od mózgu.

3. Ośmiornice wytwarzają tusz, atrament, który pod kontrolą potrafią wstrzyknąć do wody. Robią to m.in. po to, by zdezorientować przeciwnika. Z powodu posiadania tuszu niektóre gatunki ośmiornic nazywa się kałamarnicami. 

4. Dzięki zawartym w skórze barwnikom ośmiornice mogą "widzieć" w wielu kierunkach jednocześnie, nie posiadając przy tym martwych pól. 

5. Posiadają wyjątkową inteligencję, a ich układ nerwowy posiada 500 mln neuronów, czyli tyle co posiadają psy lub 2-letnie dzieci. 

6. Niektóre gatunki ośmiornic posiadają bardzo silnie trujący jad.

7. W ciągu 0,3 s potrafią zmieniać kolor ciała.

8. Ośmiornice mają niebieski kolor krwi, ponieważ do transportu tlenu jest wykorzystywana przez nich miedź, a nie jak u nas (ssaki) żelazo. 

ośmiornica za skałami

...