pytanie zadane 12 września 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 września 2018 przez użytkownika

Martwe fale to efekt, który powstaje na rozległych obszarach wodnych, gdy bardzo długo mocno wieje wiatr. Mogą powstawać również na skutek trzęsienia ziemi (pod dnem oceanu), wybuchu podwodnego wulkanu lub podwodnych testów broni jądrowej. Takie fale mogą przebyć cały ocean. Mogą one być spłaszczone lub bardziej strome, a różnica między nimi może wynosić 10 s. Fale te nie są w stanie również wpływać na siebie przez dłuższy czas, co jest możliwe w przypadku normalnych fal.

Fale martwe przechodzą przez i pod wszystkim w stanie nienaruszonym i są dużo bardziej groźne dla żeglarzy niż zwykła fala, ponieważ powoduje większe przechyły statków. 

Przykład martwej fali:

Ten rodzaj fal jest ulubiony przez surferów, którzy chętnie z niej korzystają na długo przed nadejściem sztormu (ponieważ ta fala często go zwiastuje). Na martwych falach jednak pływa się znacznie trudniej. 

komentarz 13 lutego 2022 przez użytkownika Gość
To jak było trzęsienie ziemi w Azji. Epicentrum daleka na morzu i statki na pełnym morzu nic nie odczuły. Natomiast im bliżej brzegu tym fala rosła. Czyli to jakby fala szła od dna.
...