pytanie zadane 5 września 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 września 2018 przez użytkownika

Jenot, junat, kunopies, lis japoński, szop ussuryjski, tanuki to wszystko są nazwy jednego i tego samego zwierzęcia. Zwierzę to pochodzi z rodziny psowatych i też jest do niego podobne. Jest trochę mniejszy od lisa (60-80 cm długości + 15-25 cm ogon), waży około 5-10 kg, ma długą, gęstą i puszystą sierść w kolorze brązowożółtym lub ciemnosrebrzystym. Charakterystyczną cechą jest czarna maska w okolicach oczu i bokobrody z dłuższych włosów. W naszym kraju wzięły się one z dalekiej Azji, gdzie w latach 50. XIX wieku przywieźli je tu Rosjanie. 

Jenoty mieszkają w miejscach wilgotnych, najczęściej w lasach, na mokradłach, jeziorach, rzekach czy trzcinowiskach. Ulubionymi przysmakami jenotów są: ryby, żaby, węże, jaszczurki, pędy ziół, kłącza i owoce. Żerują głównie nocą. 

jenot siedzący na trawie

Jenoty mieszkają w norach i jamach, które same zrobią, ale znacznie częściej zdarza się, że mieszkają w starych jamach borsuków i lisów. Jamy takie znajduje pod powalonymi drzewami, w stogach siana, w krzakach i większych trawach. 

Warto wspomnieć, że jenoty zapadają w sen zimowy, lecz jest on krótkotrwały (od 2 miesięcy do całej zimy w rejonach północnych). Jenoty są zwierzętami towarzyskimi i łączą się w pary na wiele lat. 

komentarz 27 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Te zwierzaki rzeczywiście są podobne do szopa pracza lub naszego borsuka.
...