pytanie zadane 2 września 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Jak w ogóle śpiewają ptaki?

1 odpowiedź

odpowiedź 5 września 2018 przez użytkownika

To prawda, ptasi śpiew najczęściej słyszmy o świcie, nad ranem. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny, ponieważ wtedy jest bezwietrznie i cicho. Tylko w takich warunkach śpiewanie jest aż 20 razy bardziej efektywne jeśli chodzi o komunikowanie się, niż o innej porze dnia. Bardzo wczesnym rankiem, wcześniej niż reszta ptaków, śpiewają też te z nich, które zamieszkują tereny znajdujące się w pobliżu lotnisk. 

Ptaki śpiewają dzięki wspaniałej budowie swojego gardła, a dokładnie krtani, która jest podzielona na dolną i górną. Powietrze przechodzące przez dolną krtań, wprawia w ruch dwie błony, które zaczynają bardzo szybko wibrować. Takie mięśnie wykonują ponad 100 skurczów w ułamku sekundy, dlatego ptaki mogą bardzo różnie śpiewać. Melodia może być różna, a zmodyfikować ją można poprzez położenie szyi, gardła, dzioba czy języka. Podczas śpiewu każda z dwóch membran (błon) drga osobno i dzięki temu wydawane są dwa różne dźwięki. 

Ptaki zazwyczaj śpiewają jedną piosenkę, ale 1/5 z nich opanowuje pięć lub więcej melodii. Najwięcej ptasich piosenek zna amerykański przedrzeźniacz północny, ponad 3000 utworów. 

przedrzeźniacz rudy na gałęzi

Zaś najbardziej wyrafinowaną krtań posiada australijski lirogon wspaniały. Ponadto strzyżyk amerykański potrafi wyśpiewać 36 nut w ciągu sekundy. 

strzyżyk amerykański

...