pytanie zadane 30 grudnia 2015 w Filmy i seriale przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 11 stycznia 2016 przez użytkownika

Film Bogowie poświęcony jest profesorowi Zbigniewowi Relidze, wybitnemu kardiochirurgowi, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca w 1985 roku. 

Jest to film fabularny wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego. Reżyser za ten film otrzymał Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Główne role w filmie przypadły:

- Tomaszowi Kot - Zbigniew Religa

- Piotrowi Głowackiemu - Marian Zembala,

- Szymonowi Warszawskiemu - Andrzej Bochenek,

- Magdzie Czerwińskiej - Anna Religa,

- Rafałowi Zawierucha - Romuald Cichoń. 


Film "Bogowie" został oparty na faktach. One natomiast zostały spisane i przedstawione w książce Dariusza Kortko i Judyty Watoły pt. "Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga". 

Oczywiście tak jak zawsze w filmie ukazano zaledwie część życia Zbigniewa Religi. Dlatego też polecam i zachęcam do przeczytania w/w książki. W niej znajdziecie dokładne opisy z okresu dzieciństwa Religii, czasów studiów, początków jego medycznej kariery, ale również działalności jako minister czy rektor. 

Bliżej zapoznacie się z jego rodziną, gdyż w filmie o dzieciach prawie wcale nie ma mowy, a kontakt między Zbigniewem i jego żoną Anną, ukazany jest "na chłodno", lecz wcale tak nie było. Oczywiście były takie momenty, ale jest opisanych również wiele innych, bliskich rodzinnych sytuacji.  Ciekawie też opisane są przeprowadzane operacje i walka Religi i każdego pacjenta. 

Religa. Książka o Relidze

...