seohost
pytanie zadane 26 sierpnia 2018 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 26 sierpnia 2018 przez użytkownika

Słowo idiota pochodzi z języka greckiego. Obecnie tym określeniem nazywa się osobę upośledzoną umysłowo. Dla przykładu jest to osoba dorosła, która ma myślenie sześcioletniego dziecka. Potocznie na idiotę mówi się również człowiek głupi. 

Starożytni Grecy przywiązywali dużą uwagę do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pochwalali postawy ludzi, którzy działali dla dobra ogółu (społeczeństwa). Krytycznie natomiast podchodzili do ludzi, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw wspólnoty, ale nic nie dawali w zamian, żerując na dobru publicznym. Takich ludzi nazywali po prostu idiotes.


Z pojęciem idiota związanych jest wiele innych nazw. W roku 1869 Fiodor Dostojewski - rosyjski pisarz i myśliciel, wydał powieść nosząca tytuł 'Idiota' składająca się z czterech części. 
Na podstawie tej powieści powstały także filmy fabularne o tym samym tytule, ale nakręcone przez różnych reżyserów: Piotra Czardynina, Akira Kurosawy i Abrahama Izaaka Kamińskiego (tu też tytuł 'Zabójca z nędzy'). Poza nimi fabuła powieści zainspirowała również innych reżyserów do nakręcenia 'Nastazji' Andrzeja Wajdy i 'Narwana miłość' Andrzeja Żuławskiego. Poniżej fragment tego ostatniego filmu:

...