pytanie zadane 21 sierpnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez użytkownika

Krety to zwierzęta, które trudno zobaczyć, natomiast ich domy, czyli kretowiska są zauważalne z łatwością, zwłaszcza na nowo posadzonym trawniku. Nie osądzajmy jednak negatywnie kretów, zanim nie poznamy ich stylu życia nieco dokładniej. Choć wielu ogrodników najchętniej pozbyłoby się kretów ze swojej działki.

Krety mieszkają w norach umieszczonych około pół metra pod ziemią, gdzie kopią swoje tunele. Na końcu jednego z nich znajduje się komora mieszkalna kreta o średnicy około 25 cm, którą wyściela trawą, liśćmi i korzonkami roślin, ale zdarza się, że gromadzą też tekturę, papier czy odłamki tworzyw sztucznych. W swojej komorze kret odpoczywa, śpi i się rozmnaża oraz rodzi swoje dzieci. Sieć korytarzy, które otaczają główną komorę, zwie się korytarzami łowieckimi. To tam krety wychodzą na łowy, szukać pożywienia, a żywią się głównie larwami owadów i dżdżownicami. Warto wspomnieć, że ściany w łowieckich korytarzach są niewygładzone, by tworzyły swoiste pułapki na robaki. Robak, który spadnie w taką pułapkę wydaje dźwięk, który kret o doskonałym słuchu natychmiast usłyszy i ruszy w jego stronę. Pozostałe korytarze zwie się korytarzami łącznikowymi i ich ściany są gładkie. Łączna długość krecich korytarzy może wynosić nawet 200 m. Krety starsze kopią swoje tunele głębiej, niż młode osobniki, ponieważ jest tam cieplej (zwłaszcza zimą). Wykonanie sieci tuneli zajmuje kretowi około jeden dzień. Wówczas przy niezbyt twardym gruncie wykopie on około 40 metrowy tunel. Po stworzonym własnymi siłami tunelu porusza się z prędkością 4 km/h. 

kret wychodzący z ziemi

Wracając jeszcze pod ziemię, a dokładniej do komory mieszkalnej, to w jej pobliżu zawsze są umieszczone spiżarnie, w których kret umieszcza świeże mięso. Kret ma bardzo szybką przemianę materii, dlatego też dziennie spożywa on około 100 g takich pyszności jak: owady, dżdżownice i drobne zwierzęta. Rocznie będzie to około 37 kg przysmaków. Bez jedzenia kret nie wytrzyma dłużej niż 12 godzin. Gorzej jest zimą, gdy o świeże pożywienie ciężej, ale i z tym krety sobie radzą. Dżdżownicom, by nie uciekły, odgryzają część przednich segmentów ciała (natomiast niektórym dżdżownicom udaje się zregenerować brakujące części ciała i wówczas odpełzają unikając zjedzenia przez kreta). 

Na zewnątrz natomiast widzimy tylko krecie kopce ziemi, które dla kreta pełnią funkcję wentylacji podziemnych tuneli. Tlenu na powierzchni tunelu może być 21%, zaś głębiej już tylko 6%, dlatego też krety chcą dotleniać swoje tunele i je wentylować, by zawartość dwutlenku węgla, wytwarzana przez te zwierzęta, malała. Poprzez to, że krety pod ziemią mają mało tlenu, mają one również dużą zawartość hemoglobiny w swoim organizmie. 

Na koniec jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia. Krety wcale nie są ślepe. Posiadają one niewielkie oczy umieszczone w futrze na kreciej głowie i potrafią rozróżnić jasność od ciemności. W tunelach kret jednak nie musi polegać na wzroku, gdyż wystarczy mu słuch, który ma doskonały, dotyk (wibrysy na pysku z tzw. organem Eimera, czyli systemem maleńkich wypustek, dzięki którym kret wyczuwa słabe pole elektryczne powstające przy nawet najmniejszych ruchach jego ofiar), węch oraz ogon, który jest porośnięty włoskami czuciowymi bardzo wrażliwymi. Pomocne w kopaniu krecich nor są też jego łapy. Mają one po pięć palców, są ostre i szerokie. Przyglądając się kreciej łapie, dostrzeżemy kość znajdującą się obok kciuka. To kość sierpowata, która odgrywa rolę dodatkowego palca. Dzięki tak szerokim łapom kret może z łatwością również pływać. Krety nie mają określonego czasu dzień-noc, ale ich rytm dobowy dzieli się na 4. Cztery godziny pracy, a potem cztery godziny odpoczynku. I tak w kółko. 

Zobacz również jak wygląda złotokret, czyli zwierzątko wyglądające trochę jak jeż, a trochę jak kret.

komentarz 9 maja 2020 przez użytkownika Gość
Natura często nas zaskakuje. Żeby zwierzę się tak dobrze przystosowalo do życia pod ziemią w ciemnościach. I że mu nie chciało ewoluować i wyjść na powierzchnię.
...