pytanie zadane 7 sierpnia 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 sierpnia 2018 przez użytkownika

Tytuł tego wpisu pewnie zaintrygował wiele osób noszących okulary. Z pewnością nie jedna osoba nosząca okulary chciałaby się ich pozbyć, gdyż uważa że jest to dość kłopotliwe rozwiązanie, bez którego natomiast nie łatwo się obyć. Noszenie okularów tradycyjnych często bywa udręką. Przykładami jej może być:

- zima, kiedy to po mroźnym spacerze wchodzimy do pomieszczenia ciepłego i okulary zachodzą parą,
- deszcz, gdy jego krople padają nam na szkła i nic nie widać,
- uprawianie sportu, kiedy boimy się, że nam spadną lub jest nam w nich niewygodnie (można je wówczas zastąpić soczewkami, ale nie każdy może je nosić),
- imprezy, gdyż czasem nie pasują nam okulary na jakieś uroczystości np. wesela,
- lato, gdy chcemy się kąpać nad morzem, jeziorem, ale bez okularów niewiele widzimy (to samo dotyczy pobytu na basenie), a w okularach przecież nie będziemy pływać; poza tym latem w upalne dni chcemy nosić okulary przeciwsłoneczne, a niewygodnie jest zakładać jednych okularów na drugie.

Mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać i Wy pewnie też byście dodali parę przykładów przeciw okularom, ale przejdę do rzeczy. W tym roku izraelscy okuliści (Shaare Zedek Medical Center i Institute of Nanotechnology and Advanced Materials) stworzyli krople do oczu, które poprawiają nasz wzrok w przypadku daleko,- i krótkowzroczności. Również w tym roku chcą oni przeprowadzić badania kliniczne na ludziach, gdyż póki co prowadzone one były na świniach. 

Jeśli wszystkie badania przejdą pomyślnie, wówczas będziemy mogli pozbyć się okularów. Póki co wiadomo tylko tyle, że jeśli by tak było to należałoby za pomocą odpowiedniej aplikacji w smartfonie zeskanować sobie oczy i tym samym wykonać pomiar refrakcji, a następnie dokonać "laserowego stemplowania rogówki". 

...