pytanie zadane 2 sierpnia 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2018 przez użytkownika

Cold brew to inaczej kawa parzona na zimno. Ziarna kawy są zalewane zimną wodą i tak parzone kilka godzin, by nabrały odpowiedniego aromatu. 

Pierwszą tego rodzaju kawę i w podobny sposób przygotowywaną, spożywano już przed X. wiekiem naszej ery. Ziarna kawowca rozgniatano, zalewano zimną wodą i zostawiano do odstawienia. Co ciekawe wcześniej kawy nie pito, a jedzono mieszając ziarna kawowca ze zwierzęcym tłuszczem, z której to masy formowano kulki i je jedzono. 

Kawa na zimno ma pobudzające działanie, podobnie jak kawa parzona na gorąco, ale prócz tego jest pozbawiona kwasowości i fantastycznie orzeźwia, co przyda się podczas letnich upałów. 

Cold brew przechowywać można w lodówce do nawet 5 dni, więc w razie potrzeby sięgamy do szklanego dobrze zamkniętego naczynia z tym napojem i delektujemy się jego smakiem kiedy tylko mamy na niego ochotę. By ją przygotować należy do wyparzonego, szklanego naczynia wsypać od 50 do 200 g kawy na litr wody o pokojowej temperaturze, zamknąć naczynie za pomocą aluminiowej folii i wstawić do lodówki na 12 godzin. Mieszać co jakiś czas. 

...