pytanie zadane 1 sierpnia 2018 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez użytkownika

Ordalia to dawny sąd boży mający związek z wierzeniami ludów, ale też częściowo związany z Biblią stosowany głównie w czasach średniowiecznych. Stosowano go w procesach karnych, ale też w cywilnych. Zadaniem ordaliów było oczyszczenie podejrzanego z zarzutów. Mówiono, że Bóg niewinnego do krzywdy nie dopuści Wówczas stosowane były takie rodzaje ordaliów jak:

- próba wody - próba jednostronna dzieląca się na:
   próbę zimnej wody to wrzucenie do wody skrępowanego winnego i gdzie tonięcie było dowodem niewinności
   próbę gorącej wody to wyjęcie przedmiotu z kotła z wrzącą wodą, gdzie brak oparzeń to znak niewinności

- pojedynek sądowy - próba dwustronna polegająca po walce np. na miecze

- próba krzyża - próba dwustronna polegająca na staniu podejrzanych pod krzyżem z uniesionymi rękami i osoba, która wcześniej upuściła ręce przegrywała

- próba żelaza - próba jednostronna, gdzie podejrzany musiał przejść trzy kroki po rozpalonym żelazie i jeśli później opatrywane rany źle się goiły uznawano go za winnego/ Podobny rodzaj tej kary, sądu bożego przedstawiony jest w Koronie Królów w odcinku 67:
https://vod.tvp.pl/video/korona-krolow,odc-67,36635953

- próba poświęconego kęsa - próba jednostronna, polegająca na przełknięciu kawałka poświęconego chleba bez zakrztuszenia się nim; kto się zadławił był uznawany za winnego. Ten rodzaj ordaliów można obejrzeć w serialu Korona Królów w odcinku 47:
https://vod.tvp.pl/video/korona-krolow,odc-47,36322482

W Polsce ordalia zaczęły znikać w wieku XIV. 

...