pytanie zadane 30 lipca 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez użytkownika

Jest wiele rodzajów pasożytów ludzkich i zwierzęcych, o których istnieniu zapewne kiedyś słyszeliście, ale może są i takie, o których przeczytacie poniżej po raz pierwszy. Pasożytami zamieszkującymi ludzkie lub zwierzęce ciało są m.in.:

1. Nitkowiec - rozwija się on w ciele świerszcza, gdzie zjada jego wnętrzności wytwarzając przy tym samym związki chemiczne naśladujące substancje gospodarza. Taki poziom białka u świerszczy sprawia, że mają one złą percepcję i lecą do zbiorników wodnych, zwłaszcza nocą, gdyż jest to wówczas najjaśniejsze miejsce. Woda natomiast bardzo sprzyja rozwojowi nitkowca i jego dalszemu w niej rozmnażaniu się. Małe osobniki przedostają się na ląd w postaci cyst za pomocą komarów i są zjadane przez świerszcze. Czasem bywa też, że nitkowca połknie żaba lub ryba. 

2. Riszta - ten rodzaj pasożyta jest niebezpieczny dla ludzi, którzy dzięki niemu też są wabieni do wody, zbiorników wodnych, by tam mógł się dalej namnażać. Riszta to gatunek nicienia występującego w tropikalnej Afryce. W ludzkim ciele może znaleźć się on poprzez miejsce, z którego pobierana jest woda do picia. Taki robaczek potrafi w organizmie przebić ściany jelit. Samce zazwyczaj giną i zostają wydalone przez ludzki organizm, natomiast samice mogą w nim rosnąć osiągając nawet metr długości. wędrują one do stóp i łydek człowieka. Zauważyć ją można dopiero po około roku, podczas gdy samica jest pełna larw i chce wyjść. Wydziela przy tym kwas, którego istnienie objawia się bolesnym pęcherzykiem, pieczeniem i chęcią zanurzenia nóg w wodzie. Wówczas riszta czując wodę przebija się przez skórę i wydaje młode osobniki do niej. 

3. Przywra - to zwierzęcy, a dokładnie ptasi pasożyt. Jaja tego pasożyta choć rozwijają się w ptakach, później są wydalone i przedostają się do ślimaków, a dokładnie do ich czułek i mózgu. Wówczas można obserwować puchnięcie czułek, w których pojawiają się kolorowe prążki (to właśnie larwy przywry). Na tak zaatakowane ślimaki mogą polować ptaki. I w ten sposób cały cykl się zamyka. 

...